Szkolne laboratoria pomogą zrozumieć zjawiska przyrodnicze

fot. Learnetic

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Świat przyrody jest pełen zjawisk, które mogą zaciekawić i zachwycić uczniów. Niestety zbyt często, z różnych przyczyn, poprzestajemy w szkołach jedynie na omówieniu treści podręcznika. Niekiedy, dodatkowo korzystamy z różnych filmów w internecie, ale takie przedstawienie zjawiska jest mniej skutecznym sposobem niż osobiste poznanie poprzez eksperyment czy doświadczenie. W szkołach jednak laboratoriów dydaktycznych jak na lekarstwo.

Każdy, kto choć przez chwilę prowadził zajęcia w szkole podstawowej wie, jakim wyzwaniem jest efektywne i angażujące ucznia nauczanie. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów przyrodniczych, gdyż pełne zrozumienie wielu zjawisk wymaga najczęściej ich doświadczenia lub zobaczenia. Dodatkowo wysokie wymagania dotyczące nauczania przedmiotów humanistycznych i matematycznych powodują, że realizacja przedmiotów przyrodniczych staje się niemałym wyzwaniem.

Jeszcze kilkanaście lat temu szkoły posiadały specjalistyczne pracownie wyposażone w różne urządzenia i narzędzia do realizacji doświadczeń, które w ciągu ostatnich lat mocno zubożały lub całkowicie zniknęły. Ostatnia zmiana w systemie edukacji zaznaczyła potrzebę utworzenia i utrzymania specjalistycznych pracowni w szkołach podstawowych, z którym to wyzwaniem szkoły jeszcze nie do końca sobie poradziły.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych i rozbudowanych pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. W przypadku przedmiotów przyrodniczych świetną propozycją są szkolne laboratoria, które pozwolą zmienić klasę w pracownię badawczą. Wykonywane z ich pomocą doświadczenia powodują zmianę podejścia dydaktycznego do omawianych zagadnień, która jest korzystna dla ucznia – nauczanie poprzez eksperymenty stymuluje rozwój, wpływa na lepsze rozumienie otaczającego świata i poprawia wyniki uczniów w obszarze przedmiotów STEM. Prawda ta znana jest przecież nie od dziś, bo jak głosi sentencja Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Szkolne laboratoria dydaktyczne to rozbudowane pomoce naukowe, pozwalające na wykonanie w szkole bezpiecznych i prostych doświadczeń oraz eksperymentów różnego typu. Dostępne na rynku zestawy nie wymagają specjalistycznie wyposażonej sali lekcyjnej. Różne moduły pozwalają wzbogacić procesy nauczania np. fizyki, chemii, biologii i geografii. Same moduły z reguły podzielone są na jednostki lekcyjne, a cały komplet materiałów pozwala wykorzystać je nawet w klasie liczącej 30 osób.

W danym pakiecie przedmiotowym znajdziemy narzędzia do przeprowadzenia prostych i bezpiecznych doświadczeń: przyrządy, przybory oraz wyposażenie dla uczniów (np. gogle czy jednorazowe rękawiczki). Zazwyczaj narzędzia te są wielokrotnego użytku, a elementy zużywalne można swobodnie dokupić. Ponadto w skład takich modułów przedmiotowych często wchodzą drukowane materiały dla nauczycieli (np. przewodniki z opracowanymi szczegółowo scenariuszami zajęć) oraz e-zasoby dla klasy – symulacje, podręczniki multimedialne, ćwiczenia i testy. Producenci starają się tak stworzyć zestawy, aby przygotowanie lekcji zajmowało nauczycielowi nie więcej niż 15 minut.

Czy warto inwestować w takie szkolne laboratoria w szkołach podstawowych? Oczywiście tak, bo jest to chyba jedyne wyjście. W innym wypadku edukacja przyrodnicza bez doświadczeń i eksperymentów będzie zbyt uboga i mało efektywna, a w konsekwencji uczniowie niewiele zapamiętają po samej lekturze treści podręczników.

Warto tu zaznaczyć, że obecnie szkoły mogą liczyć na wsparcie w tej kwestii. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało realizację 4-letniego planu, w trakcie którego zostaną przyznane samorządom dofinansowania (łącznie 320 mln zł), które będą mogły być przeznaczone właśnie na zakup specjalistycznego wyposażenia do pracowni przyrodniczych.

Czy takie zestawy można znaleźć już w Polsce? Tak – na przykład moduły LaboLAB SZKOLNE LABORATORIA przygotowane przez polską firmę Learnetic (więcej na stronie labolab.pl
lub arante.pl). Są one już teraz wykorzystywane przez nauczycieli podczas zajęć. Pozwalają na samodzielne poznanie świata i wyciąganie wniosków, uczą pracy indywidualnej i grupowej, stymulują i angażują uczniów. Dodatkowo cały program opiera się na metodzie nauczania 5E (czyli: zaangażowanie, poszukiwanie, tłumaczenie, zastosowanie i ewaluacja).

Nowoczesna szkoła musi skupiać się nie tylko na nauczaniu treści, ale również na przekazywaniu uczniom umiejętności społecznych. LaboLAB promuje model zajęć, podczas których dzieci uczą się współpracy, dzielenia pomysłami i wiedzą. Zestaw ułatwia pracę nauczyciela podczas zajęć praktycznych przez to, że zawiera wszystko, co jest potrzebne. Bardzo przypadły mi do gustu materiały dla klas o zróżnicowanym poziomie. Moi uczniowie uwielbiają sporządzać notatki w trakcie eksperymentów, sprawia to, że czują się jak prawdziwi naukowcy. Zestaw pomógł mi bardziej zagłębić się z moją klasą w tematykę energii, co pozytywnie wpłynęło na opanowanie materiału przez uczniów – mówi jeden z nauczycieli korzystających z laboratoriów. Inny dodaje: Cała czwarta klasa, łącznie ze mną, była niesamowicie zaangażowana przez całe zajęcia! Dzięki różnym wariacjom tego samego ćwiczenia, uczniowie posiadający trudności w nauce innych przedmiotów mogli czuć satysfakcję ze swojej pracy na lekcji.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem odwiedź sklep arante.pl.

 

(Źródło: SEOPilot)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Danuta Sterna napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Właśnie o tym piszę, nie możemy się odwrócić od technologii, ale potrzeba bardzo dużego rozsądku i r...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie