Pomyśl, zbuduj, zakręć - klocki Korbo jako narzędzia edukacyjne

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, a gwałtowny rozwój technologii sprawia, że rzeczywistość, w jakiej będą musiały odnaleźć się dzieci, będzie zupełnie inna od tej, w której my sami wkroczyliśmy w dorosłość.

Uczenie się to doświadczenie. Wszystko inne to tylko informacja – A. Einstein.

Klocki Korbo są alternatywą dla tradycyjnego modelu nauczania i uniwersalnym narzędziem dydaktycznym, które ostatnio z dużym sukcesem wkracza do szkolnych klas i rewolucjonizuje edukację na wszystkich poziomach: od przedszkola po szkołę ponadpodstawową. Spotykają się one z dużą sympatią i zaangażowaniem dzieci i młodzieży oraz samych nauczycieli, pozwalają na wyśmienitą zabawę i jednocześnie naukę. Wspierają rozwój przedszkolaków i uczniów w klasach I-III w obszarze fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym. Wzmacniają naukę poprzez doświadczenie i eksperymentowanie. Promują budowanie relacji, rozwijają kreatywność i uczą współpracy, gdyż uczniowie uczą się myślenia krytycznego, wyrażania opinii i kontroli emocji, wspierania partnerów, indywidualnej odpowiedzialności. Umożliwiają budowanie modeli i struktur, pomagają naocznie zrozumieć ich zależności przestrzenne. Stymulują kreatywne myślenie, pozwalają na analizę i wyciąganie własnych wniosków, oferując jednocześnie bogate doświadczenie sensoryczne oraz ruch. Dzięki temu uczniowie lepiej zapamiętują zagadnienia edukacyjne, co przekłada się na skuteczniejszą naukę poprzez działanie.

Dodatkowo wnoszą do edukacji powiew świeżości i wyzwalają twórcze podejście do zaproponowanego tematu, jak i 10 minutowych ćwiczeń tematycznych. Mogą być pomocne w różnicowaniu procesu edukacyjnego oraz terapii pedagogicznej. Dają szansę na rozbudzanie dziecięcej ciekawości, samodzielności, racjonalizatorstwa a także poczucie sprawstwa i sukcesu. Idealnie wpisują się w metodologię STEAM, czyli całkowite odwrócenie tradycyjnego podejścia do nauczania. Dzięki metodzie STEAM i klockom Korbo dziecko przestaje być biernym odbiorcą wiedzy podawanej przez nauczyciela. Staje się naukowcem, konstruktorem, odkrywcą i inżynierem, poznaje tajemnice otaczającego ich świata i przygotowuje się do bycia wynalazcą. Nauczyciel staje się mentorem i trenerem ucznia, który wspiera i podpowiada, zachęca do dalszego badania danego zagadnienia. Dzięki temu przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka czy chemia stają się dla dzieci ciekawe i angażujące.

Zachęcamy do obejrzenia naszego wystąpienia na INSPIR@CJACH WCZESNOSZKOLNYCH 2024, podczas którego zaprezentowałyśmy możliwe i wszechstronne wykorzystanie klocków w edukacji wczesnoszkolnej:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 23-24 marca 2024 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2024 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini.

Partnerem głównym konferencji była firma Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: Eduko, Fundacja Medicover & FitSchool, Fundacja Szkoła z Klasą & Asy Internetu, Learnetic, Moje Bambino, Nowa Era, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, FAST Heroes, IT Edu.

Więcej informacji o konferencjach w zakładce Wydarzenia na edunews.pl.

 

Notka o autorkach: Barbara Ochmańska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Wieloletni doradca metodyczny, nauczyciel konsultant w MSCDN Wydział Ostrołęka, autorka i współautorka licznych publikacji dla dzieci i nauczycieli. Aleksandra Schoen-Kamińska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 6 w Pile. Wielkopolski Nauczyciel Roku 2017, współautorka scenariuszy i trener ścieżki muzycznej CyfrowieDJe w programie #Superkoderzy. Prowadzi stronę Klikankowo, z interaktywnymi pomocami dla klas młodszych. Szkoli nauczycieli z zakresu wykorzystywania nowoczesnych technologii i tworzenia własnych, interaktywnych zasobów. W latach 2018, 2019, 2020 i 2021 na liście STU SPRUC (lista osób, które w wyróżniający sposób przyczyniły się do podnoszenia umiejętności cyfrowych w Polsce). Obie należą do społeczności Superbelfrzy RP oraz aktywnie działają w grupie FB SuperbelfrzyMini.
Obie są Ambasadorkami Korbo - zob. Korbo.eu.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...
Taaa, a premier, z wielkim hałasem, przed kamerami otwiera "największą w Europie fabrykę amunicji". ...
Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie