Coraz mniejsze urządzenia potrafią coraz więcej. A to dopiero początek miniaturyzacji, która może przyczynić się do dynamicznego rozwoju nauki i technologii, nowych odkryć, które dotychczas pozostawały poza możliwościami człowieka. Nanonauka i nanotechnologia rozwijają się szybko – uczniowie powinni dowiedzieć się o nich więcej.
Zainteresowanie uczniów nano-światem może się zwiększyć dzięki ciekawym inicjatywom edukacyjnym. Trwa właśnie międzynarodowy projekt Czas na Nano. Filmy do 1 czerwca można umieszczać w serwisie You Tube – w kanale TimeForNano. Autorzy najlepszych filmów z Polski wezmą udział w zawodach międzynarodowych.
Nie dłuższy niż czterominutowy film może przedstawiać naukowy i nienaukowy punkt widzenia, związany z korzyściami i ryzykiem, jakie niosą ze sobą badania nad technologiami nanometrycznymi. Fabuła przesłanego filmu, animacji czy zdjęć powinna dotyczyć przynajmniej jednego z pięciu tematów:
- Nanoboty w twoim ciele
- Nano i bezpieczeństwo - naprawianie czy szkodzenie światu?
- Świat otagowany?
- Nano i konsumenci - co możesz otrzymać, jeśli cię na to nie stać?
- Jakie nano-moce chciałbyś posiadać i dlaczego?
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich i gimnazjów z wybranych krajów Unii Europejskiej oraz z Turcji. Po eliminacjach na szczeblu krajowym, dwie wybrane prace wezmą udział w konkursie międzynarodowym. Jedna z nich zostanie wyłoniona przez jury, druga przez internautów oddających swój głos na konkretny film umieszczony w serwisie YouTube.
12 czerwca 2010 roku, podczas Pikniku Naukowego, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio, w namiocie Klubu Młodego Odkrywcy odbędzie się pokaz wszystkich nadesłanych filmów, ze specjalnym wyróżnieniem tych zespołów, które zwyciężą eliminacje krajowe i zakwalifikują się do konkursu międzynarodowego. Krajowi zwycięzcy wybrani przez publiczność i jury otrzymają po 700 euro. Na zwycięzcę szczebla międzynarodowego czeka nagroda pieniężna w wysokości 900 euro.
Konkurs "Czas na Nano", to jedna z propozycji skierowanych do uczniów gimnazjów działających w sieci Klubu Młodych Odkrywców, koordynowanej przez Centrum Nauki Kopernik.
Podczas zajęć w Klubach Młodego Odkrywcy uczniowie eksperymentują i prowadzą własne badania dotyczące różnych problemów naukowych. Nauczyciele mają dostęp do sprawdzonych pomysłów na ciekawe lekcje, mogą nawiązywać kontakty z Klubami w innych szkołach i miejscowościach, wymieniać się materiałami edukacyjnymi, a także planować wspólne przedsięwzięcia. Pierwsze Kluby Młodego Odkrywcy powstały w Polsce w latach 2002-2005 w ramach projektu realizowanego przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe.
Każdy zespół, który nakręci film otrzyma Nano Box, który obejmuje 9 ćwiczeń wprowadzających do dziedziny nanotechnologii: Ile masz wzrostu w nanometrach?; Rozcieńczanie; Sonda magnetyczna; Piłka Buckiego; Ferrofluid; Magiczny piasek; Materiał hydrofobowy; Preparat przeciwmgielny i Metal z pamięcią.
(Źródło: PAP Nauka w Polsce, opr. red.)
Ostatnie komentarze