Tajemniczy świat Morza Bałtyckiego bliżej niż myślisz

fot. Balticarium

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Popularne jest przekonanie, że z powodu niskiego zasolenia wód w Bałtyku żyje niewiele zwierząt. Warto wiedzieć, że nasze morze to nie tylko dorsze, łososie i foki szare. Ruszył projekt Balticarium, który ma przybliżyć zwierzęta, zamieszkujące Morze Bałtyckie.

Projekt Balticarium został nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stypendium „Młoda Polska” 2016. Stypendium te otrzymała autorka projektu. Natalia Uryniuk, autorka Balticarium jest gdańszczanką, doktorantką na Akademii Sztuk Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej prace były wystawiane w galeriach m.in. w Pekinie, Singapurze, Berlini czy Porto.

Nad projektem patronat merytoryczny objęła Profesor Jadwiga Okrassa: Profesor Pracowni Ilustracji na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz dr Stella Mudrak-Cegiołka: Zastępca Dyrektora Instytutu ds. Edukacji i Kształcenia w Instytucie Oceanografii UG w Gdyni.

Balticarium to pierwsza strona dla dzieci i dorosłych o Bałtyku, gdzie spotykają się sztuka, nauka, muzyka i ekologia. Projekt tworzą artyści, oceanografowie, poeci, muzycy, podróżnicy i inni specjaliści zainspirowani Morzem Bałtyckim.

To platforma internetowa, która pozwala poznać ponad 30 morskich mieszkańców. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci. Kolorowe ilustracje oraz interaktywne gry zachęcają najmłodszych do zgłębienia morskich wód. Na stronie znajdują się również najświeższe informacje, a także artykuły zainspirowane morskimi przygodami.

Dlaczego narodził się ten projekt? Do tej pory nie powstała żadna strona internetowa, ani książka dla dzieci, która porusza ten fascynujący temat. Wynikiem tego jest brak dostępu do podstawowej wiedzy o Morzu Bałtyckim. Przyszłość i stan Bałtyku leży w rękach potomnych, więc warto zaprzyjaźniać dziecko z tematem od najmłodszych lat.

Autorzy projektu organizują liczne edukacyjne wydarzeniach, które łączą z artystycznymi przedsięwzięciami. Przykładem były zajęcia z ilustracji dla dzieci w ramach Święta Morza organizowane przez Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na przełomie lutego i marca tego roku w Domu Sztuki, Gdańskiego Archipelagu Kultury odbyła się wystawa ilustracji połączona z warsztatami dla dzieci. W trakcie zajęć dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak rozpoznać i obserwować bałtycką faunę, jak być dobrym sąsiadem naszego morza, jak wesoło, rodzinnie, mądrze i kolorowo spędzić czas na plaży. Kolejna wystawa odbędzie się niebawem w Akwarium Gdyńskim.

Przykładem na to, że dzieci interesują się zwierzętami Bałtyku jest historia 12-letniego Łukasza Wójtowicza, który opisał swoją pasję na łamach bloga Balticarium: "Pierwsze obserwacje prowadziłem już w przedszkolu. Byłem wtedy ciekawy jak nazywają się ptaki, które widywałem podczas spacerów po parku. Patrzyłem z zachwytem na pojawiające się tam regularnie sójki, muchołówki, dzwońce, sikorki.”

Czytelnicy na stronie znajdą również informacje związane z innymi krajami nadbałtyckimi. Jak również ciekawostki ekologiczne, których autorami są twórcy bloga Green Project. W swoich artykułach odpowiadają na interesujące pytania: „dlaczego morze jest słone?” i „czy Bałtyk zawsze był morzem?”

Nie brakuje także poezji i bajek inspirowanych podwodnym światem. Pani Elżbieta Krystek-Jones napisałam 35 wierszy poświęconych zwierzętom bałtyckim. Z myślą o dzieciach, blogerzy udostępnili również instrukcję do tworzenia edukacyjnych gier i zabaw. Autorzy projektu zachęcają także czytelników do dzielenia się swoimi talentami i doświadczeniami.
Chociaż inicjatywa nie ma nawet roku już zjednała wierną grupę Przyjaciół. Jest to zespół twórców, którzy swój talent i wiedzę udostępnili na potrzeby rozwoju projektu. Wśród nich jest: muzyk Euzebiusz Domagalski, animatorka Patrycja Pawłowska, fotograf podwodny Michał Procajło, zespół perkusyjny TRIO PER KA, a także Janusz Mizerny i Filip Otto autorzy bloga Green Projects.

Balticarium rozpoczęło współpracę między innymi z Uniwersytetem Gdańskim i Wrocławskim, Towarzystwem Polsko-Szwedzkim, Duńskim Instytutem Kultury, Konsulem Honorowym Łotwy w Gdańsku, Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutem Oceanografii w Gdyni.

Celem Balticarium jest pomoc w eksploracji podwodnego świata. Platforma internetowa to dopiero początek, w najbliższym czasie autorka projektu Natalia Uryniuk wyda ilustrowaną książkę z zadaniami o zwierzętach Bałtyku. W planach jest organizacja kolejnych warsztatów oraz konferencji, które pomogą rodzicom, jak i nauczycielom w edukacji dzieci. Planowany jest także: spektakl teatralny, bajki animowane oraz muzyczne słuchowisko dla dzieci inspirowane morzem.

Dotychczasowe działania można znaleźć na portalu Facebook www.facebook.com/balticarium, a strona internetowa dostępna jest pod adresem www.balticarium.com, również w szwedzkiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej. Już niedługo będzie przetłumaczona na pozostałe języki krajów nadbałtyckich.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...
Ppp napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Chwila oddechu jest rzadka i cenna - nie należy jej marnować na dodatkowe aktywności, skoro po kilku...
Kultura powinna być OBUSTRONNA: ja nie strzelam, pies mnie nie obszczekuje, gdy spokojnie idę ulicą ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie