Trwa październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobry czas, by przedstawić w tym miejscu projekt Okładki, jakże żywe… Jego głównym celem jest nietypowa forma promocji czytelnictwa. Biorący w nim udział uczniowie kształcą bowiem umiejętność świadomego wybierania lektury, rozwijają swoje zainteresowania, a przy tym działają i twórczo się bawią.
Wszystko rozpoczęło się dwa lata temu. Wtedy to pojawił się po raz pierwszy pomysł, by do promocji czytania podejść nieco inaczej – włączyć nowe technologie a jednocześnie zachęcać do częstszego sięgania po papierową książkę. Tak powstały „Żywe okładki”.
Projekt jest swego rodzaju wyzwaniem – uczeń czyta książki, które sprawiają mu radość, ale wybiera je celowo, gdyż zwraca uwagę na to, co przedstawia okładka lektury – bo na okładce powinien być człowiek. A kiedy przyjdzie czas na promocję książki wśród rówieśników, to właśnie uczeń ma wcielić się w postać, odegrać rolę i stworzyć „żywą okładkę” w autorskiej fotografii.
Już pierwsze prace wzbudziły zachwyt. Uczniowie bardzo świadomie wybierali lektury a następnie niezwykle aktywnie działali. Widoczne było ogromne zaangażowanie – każdy pragnął poczuć się twórcą. Szkolny projekt zakończył się piękną i dotąd niespotykaną wystawą.
W roku szkolnym 2016/2017 postanowiono, by projekt przedstawić innym nauczycielom – polonistom i bibliotekarzom. Już wcześniej docierały bowiem do organizatorów głosy, że warto rozpowszechnić tę inicjatywę. Powstał blog, w mediach społecznościowych ukazało się kilka zaproszeń i Okładki, jakże żywe.. stały się projektem ogólnopolskim, do którego włączyli się przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz… sami nauczyciele.
Za nami pierwsza edycja projektu w skali ogólnopolskiej.
Prace płynęły z całego kraju– w sumie kilkadziesiąt wspaniałych zdjęć przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Ponadto w wielu szkołach podjęto podobne działania, choć nie zostały one zgłoszone do ogólnopolskiej akcji.
Uczniowie pokazali swoje lekturowe odkrycia, stworzyli niezwykłe światy, stali się fotografami, o których się pamięta.
Nadesłane prace pokazały się, że żywe okładki nie tylko kształcą świadomość i wrażliwość młodych czytelników, ale też łącza pokolenia i sprzyjają przyjaźniom.
W ciągu całego roku jury wybrało 18 zdjęć, które zostały zawarte w kalendarzu na rok szkolny 2017/2018.
W rozpoczętym całkiem niedawno roku szkolnym Okładki, jakże żywe… zmieniają nieco formę, gdyż stają się projektem e – Twinning. Do wspólnego działania zgłosiło się 25 nauczycieli z różnych stron Polski. Niektórzy z nich dobrze znają projekt z wcześniejszych edycji, inni dopiero zaczynają swoją przygodę z „żywymi okładkami”.
Z pewnością przeżyjemy wspólnie wiele miłych chwil.
Okładkom, jakże żywym… patronują Biblioteki Szkolne on – line, Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim oraz piotrkowskie Stowarzyszenie Fotograficzne Kreatywni.
Więcej informacji znajdziecie na stronach bloga http://zyweokladki.blogspot.com/.
Autorka: Marlena Kowalska jest nauczycielką i twórcą bloga Szkoła inaczej – widziane oczami nauczyciela – http://szkolainaczej.blogspot.com/. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów. Licencja CC-BY-SA.