Skąd czerpać wiedzę o energii? Nowoczesna edukacja z Planetą Energii

fot. Energa S.A.

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wystartowała ósma edycja „Planety Energii”, autorskiego programu edukacyjnego Grupy Energa dla najmłodszych. Nowa odsłona „Planety” stawia na wykorzystanie\ technologii informacyjno-komunikacyjnych, by poszerzyć grono odbiorców, skutecznie przekazywać wiedzę o energii oraz zaangażować rodzica w proces edukacji.

Program „Planeta Energii” realizowany jest od 2010 roku w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz o bezpiecznym korzystaniu z prądu. Dotychczas nagrodą za realizację zadań konkursowych była wizyta miasteczka „Planety” w zwycięskich miastach, tegoroczna edycja wprowadza jednak znaczące zmiany, stawiając na medium dostępne dla wszystkich – czyli na Internet. Nowa „Planeta Energii” to nowoczesna platforma internetowa, zawierająca wysokiej jakości zasoby interaktywne na temat prądu elektrycznego, odnawialnych źródeł energii, elektrośmieci i zasad bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz materiały dla nauczycieli (scenariusze lekcji i karty pracy). To także miejsce dla rodziców, którzy szukają wartościowych treści edukacyjnych dla swoich dzieci.

Zmianę formuły wyjaśnia dr Tomasz Rożek, ambasador programu, fizyk, popularyzator nauki oraz gospodarz „Sondy 2”: "Planeta Energii" zmieniła się głównie dlatego, że świat się zmienia, młodzi ludzie się zmieniają i my się uczymy, a ucząc się, dochodzimy do wniosku, że te rzeczy, o których mówimy w programie „Planeta Energii”, są na tyle ważne, że chcemy z nimi dotrzeć do większej grupy dzieci. Nie możemy przez cały rok jeździć po Polsce, nie możemy dotrzeć do wszystkich, więc jedynym narzędziem, jakie przychodzi nam do głowy – takim pasem transmisyjnym – jest Internet. Dlatego postanowiliśmy przesunąć część naszego wysiłku z jeżdżenia i odwiedzania w kierunku Internetu i tego, żeby udostępniać treści, które naszym zdaniem są bardzo ważne, szerszej grupie odbiorców.

Platforma internetowa „Planety Energii” to odpowiedź na wyzwania stające przed współczesną edukacją – multimedia, interaktywność, natychmiastowy dostęp do informacji to naturalne środowisko uczniów, zatem przekazywanie wiedzy za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwłaszcza w tak abstrakcyjnym temacie, jakim jest energia elektryczna, pozwoli dzieciom przybliżyć i zrozumieć to, co trudno jest wyjaśnić przy zastosowaniu tradycyjnych technik podawczych.

Jak co roku, „Planecie” towarzyszy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania m.in. czek o wartości 10 000 zł na cele edukacyjne oraz wizyta dr. Tomasza Rożka w szkole. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 28 maja 2018 roku.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

 

(Źródło: PlanetaEnergii.pl, Energa SA)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie