Skąd czerpać wiedzę o energii? Nowoczesna edukacja z Planetą Energii

fot. Energa S.A.

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wystartowała ósma edycja „Planety Energii”, autorskiego programu edukacyjnego Grupy Energa dla najmłodszych. Nowa odsłona „Planety” stawia na wykorzystanie\ technologii informacyjno-komunikacyjnych, by poszerzyć grono odbiorców, skutecznie przekazywać wiedzę o energii oraz zaangażować rodzica w proces edukacji.

Program „Planeta Energii” realizowany jest od 2010 roku w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz o bezpiecznym korzystaniu z prądu. Dotychczas nagrodą za realizację zadań konkursowych była wizyta miasteczka „Planety” w zwycięskich miastach, tegoroczna edycja wprowadza jednak znaczące zmiany, stawiając na medium dostępne dla wszystkich – czyli na Internet. Nowa „Planeta Energii” to nowoczesna platforma internetowa, zawierająca wysokiej jakości zasoby interaktywne na temat prądu elektrycznego, odnawialnych źródeł energii, elektrośmieci i zasad bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz materiały dla nauczycieli (scenariusze lekcji i karty pracy). To także miejsce dla rodziców, którzy szukają wartościowych treści edukacyjnych dla swoich dzieci.

Zmianę formuły wyjaśnia dr Tomasz Rożek, ambasador programu, fizyk, popularyzator nauki oraz gospodarz „Sondy 2”: "Planeta Energii" zmieniła się głównie dlatego, że świat się zmienia, młodzi ludzie się zmieniają i my się uczymy, a ucząc się, dochodzimy do wniosku, że te rzeczy, o których mówimy w programie „Planeta Energii”, są na tyle ważne, że chcemy z nimi dotrzeć do większej grupy dzieci. Nie możemy przez cały rok jeździć po Polsce, nie możemy dotrzeć do wszystkich, więc jedynym narzędziem, jakie przychodzi nam do głowy – takim pasem transmisyjnym – jest Internet. Dlatego postanowiliśmy przesunąć część naszego wysiłku z jeżdżenia i odwiedzania w kierunku Internetu i tego, żeby udostępniać treści, które naszym zdaniem są bardzo ważne, szerszej grupie odbiorców.

Platforma internetowa „Planety Energii” to odpowiedź na wyzwania stające przed współczesną edukacją – multimedia, interaktywność, natychmiastowy dostęp do informacji to naturalne środowisko uczniów, zatem przekazywanie wiedzy za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwłaszcza w tak abstrakcyjnym temacie, jakim jest energia elektryczna, pozwoli dzieciom przybliżyć i zrozumieć to, co trudno jest wyjaśnić przy zastosowaniu tradycyjnych technik podawczych.

Jak co roku, „Planecie” towarzyszy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania m.in. czek o wartości 10 000 zł na cele edukacyjne oraz wizyta dr. Tomasza Rożka w szkole. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 28 maja 2018 roku.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

 

(Źródło: PlanetaEnergii.pl, Energa SA)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie