Wykorzystanie internetu na wsiach jest aż o 20% mniejsze niż w dużych miastach. Cyfryzację małych miejscowości wspierają Pracownie Orange, multimedialne świetlice fundowane i wspierane przez Fundację Orange. Właśnie rozpoczyna się w nich Tydzień Pracowni Orange.
Z internetu korzysta co najmniej raz w tygodniu już 67% dorosłych Polaków, przy czym w największych miastach to 79%, a na wsiach aż o 20% mniej (za: CBOS, Korzystanie z internetu, 49/2017). Ponadto, dostęp do oferty edukacyjnej nastawionej na podnoszenie cyfrowych kompetencji jest na wsiach o wiele skromniejszy.
Aby wzbogacić tę ofertę, Fundacja Orange organizuje szereg działań skierowanych do mieszkańców małych miejscowości. W założonych i wspieranych przez nią multimedialnych świetlicach organizuje Tydzień Pracowni Orange. Jest to okazja, by lokalni liderzy zaprezentowali swoje dokonania i zachęcili nowych gości do odwiedzenia pracowni.
Jedna z lokalnych liderek to Dominika Staniaszek z Kozerek (woj. mazowieckie), gdzie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości otwarto setną Pracownię Orange:
To, co spodobało mi się najbardziej w tej inicjatywie, to wsparcie wykraczające daleko poza zapewnienie sprzętu elektronicznego i ładnych mebli do świetlicy – mówi Dominika Staniaszek – Fundacja Orange organizuje też regularnie szkolenia dla bywalców swoich pracowni, dopasowane do potrzeb konkretnej grupy mieszkańców. I dzieci, i młodzież poznają podstawy programowania, a dorośli uczą się jak korzystać z sieci, by ułatwić sobie życie – dodaje liderka.
Tegoroczny Tydzień Pracowni Orange odbywa się w całym kraju od 28 listopada do 5 grudnia, a jego hasło to „Zajrzyj do przyszłości”.
Organizujemy zajęcia ze świadomego i bezpiecznego poruszania się w internecie, warsztaty z podstaw projektowania graficznego, czyli jak stworzyć kartkę świąteczną przy użyciu programu komputerowego – dodaje Staniaszek. Ponadto, lokalne społeczności rywalizują o atrakcyjne nagrody zaproponowane przez Fundację Orange: wizytę Anny Guzik, ambasadorki programu czy edukacyjne roboty i zajęcia z programowania.
Wierzymy w siłę lokalnych społeczności. Już wiele razy widziałam, że liderzy i goście Pracowni Orange przy wsparciu Fundacji Orange pokazują wspaniałą energię, prowadząc ważne i potrzebne działania. Pracownie to nie tylko nowe technologie, ale przede wszystkim miejsca łączące pokolenia – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.
Pracownie Orange to multimedialne świetlice dla lokalnych społeczności. Każda z nich została wyposażona w sprzęt multimedialny: komputery z darmowym dostępem do internetu, konsolę do gier, telewizory LCD. Od początku trwania programu powstało już 100 takich świetlic. W Pracowniach organizowane są liczne szkolenia, warsztaty, zajęcia – zawsze bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych.
Więcej informacji o pracowniach oraz ich pełna lista znajdują się na stronie https://pracownieorange.pl/.
Zobacz też poradnik "Zajrzyj do przyszłości".
(Źródło: Fundacja Orange)