Czy nauczanie przedsiębiorczości w szkołach jest niezbędne?

Fot. Michał Skotarczak - Inkubator Starter

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W kontekście postępujących zmian technologicznych, rozwojem społeczeństwa opartego na wiedzy i kompetencji przyszłości, umiejętności przedsiębiorcze są kluczowe nie tylko dla kształtowania postaw młodych ludzi, ale również dla kształcenia nowych pracowników czy też przyszłych właścicieli firm.

Wielu nauczycieli z pewnością jest w stanie świetnie przekazać wiedzę teoretyczną, ale na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy mają wiedzę praktyczną – są przedsiębiorcami czy specjalistami od coachingu. Jak sprawić by przedmiot dawał praktyczną i przydatną wiedzę?

Naturalnym partnerem takiej współpracy wydają się organizacje pozarządowe, które łączą przedstawicieli lokalnego biznesu oraz pasjonatów umiejących przekazać wiedzę uczniom. Z inicjatywą certyfikacji przedsiębiorczych nauczycieli i nauczycielek wyszedł Gdański Inkubator Przedsiębiorczości, którego celem jest przede wszystkim podniesienie kwalifikacji nauczycieli doradztwa zawodowego na poziomie praktycznych biznesowych case studies.

Wiemy, że kompetencje przyszłości w dziedzinie przedsiębiorczości to klucz do sukcesu. Dlatego opracowaliśmy autorski projekt certyfikacji nauczycieli, dzięki którym poznają oni praktyki przydatne w budowaniu współpracy z biznesem czy też poznają zasoby, które będą mogli wykorzystać do rozwijania kreatywnych i innowacyjnych pomysłów – mówi Aleksandra Abakanowicz, koordynatorka projektu z ramienia Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Wiedząc, jak bardzo obłożeni są swoja pracą nauczyciele program certyfikacji jest oparty na trzech filarach: warsztatach, spotkań sieciujących, otwartych konsultacji w formie superwizji. AZYMUT, bo taka jest nazwa projektu dedykowana jest do szerokiego grona osób związanych z gdańskim środowiskiem edukacyjnym. W szczególności to nauczyciele i nauczycielki Podstaw Przedsiębiorczości, Doradztwa Zawodowego oraz osób oddelegowanych do pełnienia roli szkolnych Doradców Zawodowych będą zainteresowani certyfikacją.

 

Otwierajmy młodzieży drogę do kariery

Chciałabym, aby lekcje przedsiębiorczości były dla uczniów okazją do rozwijania kompetencji miękkich, tak ważnych w dzisiejszym świecie. Umiejętność autoprezentacji, negocjacji czy budowania zespołu uważam za bardzo ważne. To uniwersalne kompetencje wymagane na rynku pracy, na który za chwilę wejdziemy. Potrzebujemy konkretnej wiedzy: jak otworzyć firmę, jak ją prowadzić, na jakie trudności można natrafić. Te informacje byłyby bardzo wartościowe dla tych osób, które mają pomysł na biznes, ale nie wiedzą jak go wdrożyć. W końcu nie wszyscy pójdziemy na studia, albo będziemy pracować w korporacji. I do tego powinna przygotować nas szkoła - abyśmy umieli odnaleźć się w świecie biznesu - tym małym i dużym – mówi Weronika Zasińska z III LO w Gdańsku.

By móc dać szansę młodym ludziom osiągnąć sukces w drodze zawodowej musimy od podstaw nauczyć ją przedsiębiorczości. Stąd start projektu AZYMUT, podnoszący kompetencje nauczycieli by mogli w nowoczesny sposób przekazać praktyczną wiedzą.

Program odpowiada na bieżące potrzeby nauczycieli doradztwa zawodowego, szkolnych doradców zawodowych i osób, które zajmują się przedsiębiorczością w szkołach. Dostarcza praktycznej wiedzy i uczy aktualnych metod pracy projektowej, które można zastosować w wielu różnych obszarach. Układ zajęć jest tak opracowany, żeby budowanie wiedzy i doświadczenia uczestników i uczestniczek odbywało się w procesie. Dodatkowym atutem jest certyfikat, który potwierdzi zdobyte umiejętności – mówi nam jedna z nauczycielek doradztwa zawodowego w szkole podstawowej.

Program realizowany będzie od 12 listopada do 16 grudnia 2019 r. Osoby, które ukończą cały program otrzymają certyfikat sygnowany przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

Na czym polega program?

WARSZTATY

W ramach programu przygotowaliśmy łącznie 54 godziny warsztatów coachingowo- doradczych:

  • Service design w oparciu o wewnątrz szkolny system doradztwa zawodowego,
  • Pozyskiwanie funduszy na działania edukacyjne z grantów,
  • Crowdfunding jako forma pozyskiwania funduszy na działania edukacyjne

Warsztaty należy traktować jako cały cykl. Osoby, które będą brały aktywny udział w zajęciach otrzymają CERTYFIKAT. Pierwszeństwo zapisu na warsztaty mają nauczyciele/ki Podstaw Przedsiębiorczości, Doradztwa Zawodowego oraz osób oddelegowanych do pełnienia roli szkolnych Doradców Zawodowych.

SPOTKANIA SIECIUJĄCE

W ramach programu AZYMUT odbędą się 2 spotkania sieciujące, których zadaniem będzie dostarczenie uczestnikom i uczestniczkom inspiracji i okazji do wymiany doświadczeń. W trakcie spotkań odbędą się mini warsztaty, na których wspólnie wypracujemy koncepcję przedsiębiorczej szkoły.

Spotkania mają charakter otwarty - zapraszamy nauczycieli/nauczycielki różnych przedmiotów, dyrektorów/dyrektorki szkół oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką przedsiębiorczości w gdańskiej edukacji.

KONSULTACJE W FORMIE SUPERWIZJI

W ramach programu AZYMUT gdańscy nauczyciele i nauczycielki będą mogli skorzystać z 2 bezpłatnych konsultacji w formie superwizji prowadzonych przez 2 doświadczone doradczynie zawodowe.

CERTYFIKAT

Osoby, które wezmą aktywny udział w co najmniej 80% całego programu AZYMUT czyli, w warsztatach, spotkaniach sieciujących oraz co najmniej 1 spotkaniu konsultacyjnym w formie superwizji, otrzymają certyfikat sygnowany przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

Osoby, które zadeklarują udział w pełnym programie certyfikacji otrzymają darmowe wejściówki na konferencję „BeZee. Trendy w edukacji” w dniu 15 listopada 2019 r.

***

AZYMUT Program Certyfikacji Przedsiębiorczych Nauczycieli/ek jest realizowany w ramach zadania publicznego „Podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli w oparciu o kompetencje przyszłości”. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Więcej informacji: http://www.inkubatorstarter.pl oraz https://www.facebook.com/events/3068226706526092/.

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie