Temat: rzeka

fot. Fundacja WWF

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fundacja WWF Polska publikuje karty edukacyjne poświęcone rzekom, aby zainteresować młodych ludzi tymi niesamowitymi ekosystemami. Odkrycie tajemnic podwodnego świata, zapoznanie się z mieszkańcami rzecznych dolin, ale także poznanie historii i roli rzek w życiu człowieka - to wszystko czeka na młodych odkrywców! Do korzystania z materiałów zachęcamy wszystkich, a zwłaszcza nauczycieli zerówek, klas I-III szkoły podstawowej, rodziców prowadzących edukację domową oraz każdego, kto interesuje się rzekami - w końcu każdy z nas może zostać Strażnikiem Rzek WWF!

Mimo ogromnej presji na pogłębianie koryt, stawianie zapór i regulowanie brzegów, wciąż posiadamy w Polsce unikatowe w skali kontynentu rzeki, które wiją się swobodnie wśród bujnej roślinności, będąc ostoją dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Co ważne - pełnią one istotne funkcje m.in. oczyszczają wodę i zatrzymują ją lokalnie, ograniczając skutki suszy.

Przygotowane przez Fundację WWF Polska zadania, wnioski, gry czy ciekawostki w przystępny sposób uświadamiają dziecku, jak ważne są rzeki w środowisku i - co za tym idzie - w życiu człowieka. Każdy z nas powinien zrozumieć, że bez nich nasz świat nie istniałby w formie, jaką znamy. WWF ma nadzieję, że dzięki temu uda się rozbudzić świadomość ekologiczną w dziecięcych umysłach i zachęcić do poznania i ochrony naturalnego bogactwa naszych rzek.

Karty edukacyjne są uzupełnieniem oferty edukacyjnej przygotowanej przez WWF Polska. Na stronie Edukacja WWF znajdują się różnorodne narzędziowniki poświęcone m.in. klimatowi, dużym drapieżnikom czy ssakom morskim. Z materiałów można skorzystać w ramach lekcji w szkole i przedszkolu lub po prostu jako formy zabawy. Poznanie otaczającego nas świata poprzez prowadzenie samodzielnych badań i eksperymentów dostarcza nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim rozwija i stanowi świetny sposób na przyswojenie wiedzy. Gry edukacyjne są doskonałą okazją na łączenie przyjemnego z pożytecznym.

W kartach edukacyjnych Strażników Rzek WWF znajdują się trzy obszary: „rzeki dla życia”, „co żyje w rzece” oraz „rzeka a człowiek”. Zgromadzona jest w nich wiedza geograficzna, wiedza o roślinach i zwierzętach, zagadnienia związane z wpływem rzek na ludzi - to, jak korzystaliśmy z nich dawniej i dziś, jakie pełnią one funkcje w przyrodzie. Pokazane są także zagrożenia, z którymi obecnie mierzą się rzeki oraz jak można działać dla ich dobra.

Sposób korzystania kart jest dowolny - można pracować zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Przygotowane przez fundację materiały mają zróżnicowany poziom trudności, dzięki czemu łatwo je dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Autorzy zachęcają do spacerów i gier nad rzeką, dokonywania własnych obserwacji i korzystania z różnych pomocy naukowych. Każda karta pracy to oddzielny materiał - można wydrukować cały pakiet lub tylko wybrane ćwiczenia.

Karty edukacyjne Strażników Rzek WWF można pobrać bezpłatnie pod adresem: https://www.wwf.pl/aktualnosci/straznicy-rzek-karty-edukacyjne.

 

(Źródło: WWF)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie