Online Educa - najnowsze trendy w technologiach edukacyjnych

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneWarto się wybrać do Berlina na XIV międzynarodową konferencję Online Educa, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnej edukacji. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-5 grudnia i poświęcona jest wykorzystaniu nowych technologii w nauczaniu i uczeniu się. Wiele ciekawych warsztatów odbędzie się w przeddzień konferencji.
 
Jeszcze w roku 2002, impreza ta miała 1200 uczestników z 60 krajów. Od tamtego czasu Educa rozwinęła się i w 2007 roku przyjęła 2100 gości z 90 krajów – w tym z Polski aż 85 osób. W tym roku, wśród około 100 sesji i prezentacji, wystąpi również pięciu prelegentów z Polski. Konferencji i warsztatom będzie towarzyszyć cześć wystawowa z około 150 wystawcami.

Wśród tegorocznych tematów, kilka zasługuje na szczególną uwagę:

Odpowiadając na potrzeby edukacyjne generacji Y
Online Educa 2007Jaki jest najlepszy sposób na przygotowanie pokolenia Y do rynku pracy? Jak mamy zmienić nauczanie „epoki kamienia łupanego” w nauczanie uczniów epoki cyfrowej? Jak uniwersytety i szkoły dadzą sobie radę z kształceniem studentów i uczniów, którzy dorastali razem z Internetem? Czy szkoły i uczelnie są gotowe na wykorzystanie narzędzi edukacyjnych i komunikacyjnych pokolenia Y? Wreszcie, w jaki sposób firmy dostosowują swoje metody szkolenia pracowników do wymagań mobilnego i multimedialnego pokolenia?

Wideo i używanie wyobraźni
Filmy wideo mają długą i bogatą historię jako narzędzie edukacji i równie piękną przyszłość przed sobą, jeśli wierzyć badaniom i statystykom. Warto się zastanowić, w jaki sposób wideo tworzone przez użytkowników może przyczynić się do pogłębienia wiedzy i umiejętności. Jak pokazują liczne doświadczenia z serwisu YouTube, wideo często pozwala oglądającym zrozumieć złożoną rzeczywistość znacznie lepiej niż opis tekstowy. Czy zatem filmy mogą być doskonałym narzędziem nauczania i uczenia się?

Metody nauczania i szkolenia XXI wieku
Online Educa 2007Zmiany w nauczaniu i sposobach uczenia się wymagają nowego typu edukatorów. Czy tradycyjni nauczyciele muszą odejść, czy powinni spróbować nowych styli nauczania i szkolenia? Jakich kompetencji potrzebują osoby, które mają edukować przedstawicieli pokolenia Y? Czy innych technik wymaga edukacja przez całe życie? Czy tworzymy odpowiednie standardy w edukacji, czy monitorujemy właściwie postępy w nauczaniu? Czy potrafimy dostosować się do wymagań i potrzeb osób uczących się?

Gry na poważnie
Nauczyciele i trenerzy na całym świecie zaczynają poważnie podchodzić do gier, które cieszą się popularnością wśród setek milionów osób. W jaki sposób wykorzystać gry w procesie uczenia się? Co sprawia, że dana gra jest naprawdę świetnym narzędziem edukacji? W jaki sposób gry edukacyjne mogą wspierać rozwój przydatnych umiejętności życiowych odnoszących się do komunikowania się i kolaboracji w społeczności uczących się. Czy również gry sieciowe dla wielu graczy mogą pełnić rolę edukacyjną? Jak odkryć potencjał gier w edukacji?

Nauka w ciągłym ruchu
Jak rozwijać programy mobilnej edukacji, aby nauczanie było skuteczne? Czy można uczyć się z komórki lub palmtopa? W jaki sposób tworzyć zasoby edukacyjne do urządzeń mobilnych i jak przekonać posiadaczy telefonów komórkowych i smartfonów do korzystania z nich? Czy telefon może być dobrym łącznikiem między edukacją formalną i nieformalną, pracą i rozrywką?

Pełny opis programu konferencji znajduje się na stronach internetowych Online Educa.
 
Sprawozdanie z ubiegłorocznej konferencji ukazało się m.in. na stronach internetowych dwumiesięcznika E-mentor (numer z grudnia 2007 r.). W YouTube znaleźć można wiele filmów z poprzednich edycji konferencji. Oto jeden z nich:
 
 
W tym roku polska delegacja Educa Online będzie organizowana już po raz szósty. Dla krajów Europy Wschodniej i Środkowej, w tym dla Polski, zostały wynegocjowane wyjątkowe warunki uczestnictwa – 450 euro od osoby, zamiast 790 euro; studenci – 250 euro (po przedstawieniu poświadczonej kopii legitymacji studenckiej). Formularz zgłoszeniowy, odpowiedzi na pytania oraz dodatkowe informacje dostępne sąpod następującym adresem:

Przedstawiciel Online Educa w Warszawie
Dorota Myko, Wydawnictwo i Nowe Technologie  – WINT
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 0602 348 562

Kontakt do organizatora Konferencji w Berlinie:
ICWE GmbH
Leibnizstrasse 32
D – 10625 Berlin
tel.(+49 30) 327 61420
fax (+49 30) 324 9833
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.icwe.net


Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie