Gotowi na nowy rok szkolny z OSE?

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rok szkolny 2021/2022 w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zapowiada się bardzo intensywnie. Przygotowaliśmy mnóstwo nowości: publikacje, kursy e-learningowe, planujemy spotkania z ekspertami. Nie możemy się doczekać, aż podzielimy się z Wami efektami naszej wakacyjnej pracy!

Już za chwilę pierwszy dzwonek. Czas pandemii udowodnił nam wszystkim, że współczesna, nowoczesna szkoła to szkoła z dostępem do sieci, która z powodzeniem organizuje lekcje zdalne i maksymalnie wykorzystuje zasoby online. Jesteśmy dumni, że szybki, bezpieczny i bezpłatny internet dostarczany w ramach, realizowanego przez NASK programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) ułatwiał i uatrakcyjniał zdalne zajęcia. Potwierdzają to przeprowadzone przed wakacjami badania: aż 74,2% szkół korzystało z internetu OSE do prowadzenia lekcji online.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna stała się nieodzownym narzędziem wykorzystywanym przez nauczycieli i uczniów. Do programu przystąpiło już 20 600 placówek, a na ten krok wciąż decydują się kolejne. Dziękujemy wszystkim za zaufanie i w dalszym ciągu przekonujemy nieprzekonanych. Dzięki naszej wspólnej aktywności dziś możemy powiedzieć, że OSE to fundament cyfrowej przyszłości polskich szkół – mówi Maciej Dudkiewicz, Dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK.

Szybki internet to jednak dopiero początek – niezbędna jest także edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci. Chcemy pokazywać, że cyberprzestrzeń jest przyjaznym miejscem umożliwiającym rozwój, przestrzegając równocześnie przed pułapkami zastawianymi na młodszych i starszych użytkowników internetu.

Mieliśmy w OSE bardzo pracowite wakacje. Przygotowując szeroko zakrojony plan działań edukacyjno-informacyjnych, wsłuchaliśmy się w Państwa potrzeby. Wśród nowych publikacji, kursów e-learningowych i innych materiałów na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Będziemy także zapraszać rodziców, nauczycieli, dyrektorów i Technicznych Reprezentantów Szkół na liczne spotkania, podczas których przybliżymy z jednej strony zagrożenia w cyberprzestrzeni, a z drugiej – usługi dostarczane w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Wszystkie te materiały i spotkania pozwolą realizować naszą misję, jaką jest edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i kształtowanie właściwych postaw online – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK.

Bezpieczni w sieci

Naszym priorytetem od zawsze jest bezpieczeństwo w sieci, dlatego i tym razem poświęcimy mu najwięcej uwagi. Po wakacyjnej przerwie wrócimy z cyklem „Bezpieczni w sieci z OSE”, w którym przybliżymy kolejne cyberzagrożenia, z jakimi spotykają się młodsi i starsi użytkownicy internetu. Do końca 2021 r. planujemy publikację dwóch poradników dla nauczycieli: dotyczących FOMO oraz szkodliwych treści w sieci. Ich premierom będą towarzyszyć także webinary i inne materiały, takie jak scenariusze zajęć czy infografiki. Oddamy głos naszym ekspertom, którzy m.in. w aktualnościach na stronie ose.gov.pl podpowiedzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo online i omijać pułapki zastawiane przez cyberprzestępców.

W związku z pandemią koronawirusa już na dobre zadomowiliśmy się w świecie online: korzystamy z sieci, gdy pracujemy, uczymy się, kontaktujemy się z bliskimi, szukamy rozrywki. Internet to dobra przestrzeń, która umożliwia nam rozwój i pozwala mądrze spędzać wolny czas, musimy jednak pamiętać, że tak samo jak w życiu offline jesteśmy w sieci narażeni na różne niebezpieczeństwa. W naszym cyklu chcemy podpowiadać, jak unikać przykrych niespodzianek w sieci, jak radzić sobie z coraz sprytniejszymi sztuczkami cyberprzestępców, wreszcie – jak pomagać tym, którzy padli ofiarą nadużyć online. Nasza świadomość, co wolno, a czego nie powinno się robić w internecie, może nas ustrzec przed wieloma zagrożeniami. Chcemy więc taki ochronny parasol rozłożyć nad wszystkimi użytkownikami sieci, nad nauczycielami i uczniami korzystającymi z internetu OSE. W oczekiwaniu na nowe materiały zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi na platformie OSE IT Szkoła i na Facebooku OSE publikacjami i webinarami dotyczącymi sextingu i cyberprzemocy – mówi Anna Borkowska, ekspertka Akademii NASK w zakresie edukacji cyfrowej.

Dobrą okazją do poszerzenia wiedzy m.in. na temat nowych wirtualnych zagrożeń będą z pewnością planowane konferencje oraz – stworzony z myślą o nauczycielach OSEhero – program rozwoju kompetencji, zrzeszający pedagogów z pasją.

OSE IT Szkoła i e-learning dla każdego

Już na początku września będziemy mieć okazję do świętowania – platforma e-learningowa OSE IT Szkoła obchodzi pierwsze urodziny. Nauczyciele, uczniowie i rodzice mogą znaleźć tam ponad 200 bezpłatnych kursów z różnych dziedzin, takich jak sztuczna inteligencja, programowanie czy cyberbezpieczeństwo. Zgromadzone na platformie zasoby przez ostatni rok zostały wyświetlone niemal 1,2 mln razy, co oznacza, że otwierano je… średnio co 30 sekund!

Przed ostatnie 12 miesięcy OSE IT Szkoła bardzo się zmieniła. Oprócz kursów, publikacji i webinarów wzbogaciła się także o nowe funkcjonalności, z których najważniejszą jest poczta wewnętrzna, służąca do wymiany wiadomości między nauczycielami i uczniami. Rozpoczynający się właśnie rok szkolny przyniesie dalszy rozwój platformy. Chcemy udostępniać naszym użytkownikom (których jest już ponad 137 tysięcy) wartościowe treści, a także ułatwiać ich pracę zarówno podczas stacjonarnych, jak i zdalnych zajęć – mówi Grzegorz Mazurkiewicz, Kierownik Zespołu Technologii e-Learningowych w NASK.

Na powiększenie liczby zasobów OSE IT Szkoły nie trzeba będzie długo czekać. Już jesienią na platformie będzie można wziąć udział w siedmiomodułowym kursie „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu”. Ciekawska małpka N@tka przeprowadzi w nim uczniów z klas 4–6 przez zakamarki świata online i wspólnie z Profesorem wytłumaczy, co zrobić, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i wizerunek w sieci.

Niebawem na OSE IT Szkole pojawią się też kursy dla dorosłych – nauczycieli i rodziców – omawiające dwa internetowe zagrożenia, z którymi spotykamy się coraz częściej: FOMO i sharenting.

Moje OSE i wsparcie techniczne

Szkoły, które przystąpiły do OSE, mogą korzystać nie tylko z szerokopasmowego internetu, lecz także niezbędnego wsparcia technicznego. Cieszymy się, że dyrektorzy i Techniczni Reprezentanci Szkół są z nami w stałym kontakcie – korzystają ze wsparcia Centrum Kontaktu oraz konsultują się z ekspertami podczas cotygodniowego telefonicznego dyżuru. Planując działania na nowy rok szkolny, nie zapomnieliśmy również o nich: zorganizujemy cykliczne webiary, które przybliżą usługi dostarczane w ramach OSE i odpowiedzą na wszelkie nurtujące uczestników pytania techniczne.

Zachęcamy także do korzystania z portalu Moje OSE, który tuż przed wakacjami zyskał nową odsłonę i funkcjonalności. Udzielanie wsparcia technicznego jest dla nas tak samo ważne jak dostarczanie szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Chcemy, by korzystanie z naszych usług było jak najbardziej komfortowe. W tym celu powstało Moje OSE: portal, za pomocą którego dyrektorzy i Techniczni Reprezentanci Szkół mogą w łatwy sposób skontaktować się z nami, odnaleźć niezbędne dokumenty i informacje, wypełnić ankietę techniczną, zarządzać usługami. Nowa wersja portalu jest przy tym atrakcyjna wizualnie, przyjazna i funkcjonalna.

mLegitymacja szkolna

Równie przydatnym narzędziem, choć tym razem przeznaczonym dla uczniów, jest mLegitymacja szkolna. To mobilny dokument, w którym zapisane są wszystkie dane z papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, data wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), data urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwa i adres szkoły. Co ważne, mLegitymacja ma taką samą moc prawną jak jej tradycyjna wersja. Nie tylko jest podstawą do otrzymania przysługujących dzieciom i młodzieży zniżek, ale też służy im np. podczas kontroli biletów czy zakładania karty bibliotecznej.

mLegitymacja to bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, którego używa coraz więcej uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nie trzeba już pamiętać o noszeniu ze sobą papierowego dokumentu – wystarczy smartfon z systemem operacyjnym Android lub iOS oraz aplikacja mObywatel.

Z wirtualnej legitymacji może korzystać każdy, komu wcześniej wydano dokument w wersji papierowej. Jedynym warunkiem jest przystąpienie szkoły do programu mLegitymacja. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę ose.gov.pl, w zakładce Przyłącz się znaleźć swoją placówkę na liście szkół i postępować zgodnie z instrukcjami.

Czyste powietrze? Jesteśmy na tak!

W nowym roku szkolnym – tak jak dotychczas – będziemy podejmować również działania podnoszące świadomość ekologiczną. Planujemy dalsze prace w ramach „ESA dla OSE”: edukację uczniów i nauczycieli oraz upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości smogu z wykorzystaniem nowoczesnych cyfrowych narzędzi.

Choć zanieczyszczone powietrze jest problemem przez cały rok, to właśnie teraz przed nami okres jesienno-zimowy, kiedy najbardziej odczuwamy negatywne skutki smogu. Chcielibyśmy, aby wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem i dzięki działaniom podejmowanym w projekcie Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) widzimy, jak świadomość ekologiczna stopniowo, z roku na rok, się zwiększa. W ESA uczestniczą całe społeczności szkolne: uczniowie, rodzice i nauczyciele, a nawet szerzej – całe społeczności lokalne, które dzięki miernikom umieszczonym w widocznym miejscu na szkole mogą kontrolować stan powietrza. Integracja działań podejmowanych w ESA i OSE otworzyła przed nami szerokie możliwości i umożliwiła włączenie nowoczesnych technologii w antysmogowy program edukacyjny. Razem walczymy o poprawę jakości życia i dajemy początek zmianie, która jest nam wszystkim tak bardzo potrzebna – mówi Barbara Leśniczak, Kierownik Zespołu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w NASK.

Zachęcamy do korzystania z dostępnych na stronie esa.nask.pl cyfrowych map i danych pomiarowych z urządzeń zamieszczonych w szkołach, do pobierania ich na własne urządzenia i prowadzenia analiz, a także wykorzystywania ich np. podczas lekcji informatyki do nauki programowania.

Z kolei na platformie e-learningowej eduESA już niebawem pojawią się kolejne kursy dla uczniów na każdym etapie edukacyjnym, dotyczące problemu smogu i zmian klimatu. W tym roku szczególną uwagę poświęcimy zagadnieniom zdrowotnym oraz pokażemy, jak ekologia idzie w parze z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi. Nie zabraknie także treści dla dorosłych: planujemy m.in. film i szkolenia dla nauczycieli i rodziców.

We wrześniu odbędą się także dwie lekcje w ramach Festiwalu Nauki z udziałem naszych ekspertów, podczas których pokażemy, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie oraz jak prowadzić cyfrową edukację ekologiczną.

Bezpiecznego roku szkolnego!

Publikacje, webinary, kursy e-learningowe, materiały edukacyjne to nie wszystko, co przygotowaliśmy na rok szkolny 2021/2022. Zachęcamy do śledzenia naszych stron internetowych: ose.gov.pl, OSE IT Szkoła, ESA oraz profilu OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna na Facebooku, gdzie na bieżąco opisujemy wszystkie nasze działania.

Chcielibyśmy towarzyszyć nauczycielom, uczniom, dyrektorom i Technicznym Reprezentantom Szkół podczas całego rozpoczynającego się właśnie roku szkolnego. Mamy nadzieję, że również dzięki naszym materiałom i spotkaniom będzie to kreatywny, inspirujący czas. Dziękujemy, że są Państwo z nami, życzymy Wam spokojnego, bezpiecznego roku szkolnego! – mówi Agnieszka Żeglińska.

(Źródło: NASK)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie