Wszystkie śmieci są nasze

fot. Fundacja Nasza Ziemia

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pod takim hasłem wystartowała 29 już edycja Akcji Clean Up The World (Sprzątanie świata-Polska). Sprzątanie rozpoczęto 22 kwietnia, w Dzień Ziemi. Wczoraj Fundacja Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuje tę Akcję w Polsce wraz z zaproszonymi Gośćmi sprzątała warszawski Park Młociński. Czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma.

„Niestety statystyki pokazują, że śmieci w naturze jest coraz więcej. Zeszłoroczna Akcja zakończyła się wynikiem ponad 400 ton odpadów zebranych w trzeci weekend września w całej Polsce. Ten wynik pokazuje, że bezrefleksyjnie i bez troski o naszą wspólną Ziemię porzucamy śmieci w lasach, parkach i na plażach” - mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji. „Jest nas do tego sprzątania coraz więcej o czym świadczy liczba ponad 300 tysięcy Uczestników sprzątających w ubiegłorocznej edycji Sprzątania świata. Ale czy o to chodzi, aby sprzątać? Absolutnie nie! W naszej Akcji chodzi o to, aby szerzyć idee nieśmiecenia, przekonywać do troski o środowisko, segregować domowe odpady. Jednym słowem zmieniać codzienne nawyki na te dobre dla naszej Planety” - dodaje Mikosza.

„Oby w tym szczególnym dniu śmieci w naturze było jak najmniej, a nasze spotkanie było jedynie głośno wypowiedzianą prośbą do nas wszystkich: przede wszystkim nie śmiećmy, jeśli widzimy śmieci, posprzątajmy, bo przecież wszystkie śmieci są NASZE! – mówi Beata Butwicka – Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. „Plakat obrazujący hasło tegorocznej Akcji przygotuje i w tym roku znakomity artysta Andrzej Pagowski i jak w latach poprzednich, mamy pewność, że będzie on dla nas wszystkich znakomitą lekcją nieśmiecenia” – dodaje Butwicka.

Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat - pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym samym roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie świata-Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata-Polska wzięło łącznie udział ponad 20 milionów osób. Na świecie, rokrocznie uczestniczy w Clean up The World blisko 40 milionów wolontariuszy.

 

(Źródło: Fundacja Nasza Ziemia)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Świetnie, nareszcie! Acz poprzez 'reductio ad absurdum' niestety (starożytnym wystarczyło że wyobraz...
Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie