Tydzień Edukacji Globalnej 2022

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tydzień Edukacji Globalnej 2022 ma szczególny wymiar w tym roku. Jak nigdy dotąd nie były tak wyraźnie widoczne globalne podziały i współzależności. Od 14 do 20 listopada organizacje i instytucje z ponad 40 krajów zorganizują tysiące działań edukacyjnych, mających wspólny cel: podnieść świadomość na rzecz bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata.

Tydzień Edukacji Globalnej jest ogólnoświatową kampanią organizowaną przez Centrum Północ-Południe Rady Europy, podnoszącą świadomość i wezwaniem do promowania edukacji globalnej jako narzędzia solidarności i zmiany.

Hasło tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej w Polsce: „Solidarnie ponad granicami!”

Edukacja globalna to już nie rozmowa o odległych problemach, ale o wydarzeniach, które dzieją się tuż za naszą granicą, a wręcz – na naszym własnym podwórku. – mówi Dobrota Egner ze Stowarzyszenia Aktywności Przeróżnych niemarudni.pl ze Śląska. Od pierwszy dni inwazji rosyjskiej na Ukrainę organizujemy się, by wspierać rodziny z Ukrainy, które trafiają do naszego regionu. Początkowo pracowaliśmy indywidualnie, teraz działamy za pośrednictwem szkół, w których uczą się dzieci z Ukrainy; wspieramy dyrekcje szkolne i grono pedagogiczne, aby szkoły stawały się przyjazną i bezpieczną przestrzenią dla dzieci wielokulturowych. Pomoc i solidarność jest wciąż bardzo potrzebna, ale też widzimy, że ‘dobro’ wraca do nas. Wiele z rodzin ukraińskich, którym pomogliśmy osiedlić się w Polsce, pierwsze o co pytali: jak możemy pomóc? W co możemy się zaangażować?.

Rok 2022 pełen jest wydarzeń, które jednoznacznie pokazują wagę uświadamiania młodszym i starszym globalnych współzależności: niekończąca się pandemia Covid-19, niestabilna sytuacja w Afganistanie, Syrii i Iraku, a dalej kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, agresja Rosji w Ukrainie i przyjazd do Polski ponad 2 milionów uchodźców i uchodźczyń. – mówi Elżbieta Olczak, koordynatorka Tygodnia Edukacji Globalnej z Grupy Zagranica. Ważne jest zatem, by solidaryzować się zarówno z tymi, którzy są blisko, jak z tymi przybywającymi z daleka. By wspierać tych, którzy Unii Europejskiej poszukują schronienia i bezpieczeństwa, jak i z tych, którzy w naszym imieniu działają w terenie, niosąc pomoc humanitarną i rozwojową najbardziej potrzebującym. O tym wszystkim uczy nas edukacja globalna.

Polskim koordynatorem TEG jest Grupa Zagranica - federacja polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną.

Więcej informacji o Tygodniu Edukacji Globalnej można uzyskać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz na stronie www.teg.edu.pl.

***

Tydzień Edukacji Globalnej jest organizowany przez Centrum Północ-Południe Rady Europy w ramach projektu iLegend II, wspólnego programu Unii Europejskiej i Rady Europy.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie