Może... wycieczka na Jowisza?

fot. CN Kopernik

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zajmujesz się edukacją? Interesuje Cię tematyka kosmiczna, ale nie wiesz, jak włączyć ją do szkolnych lub poza lekcyjnych zajęć? Weź udział w konferencji Kosmos w Szkole! Przez dwa dni doświadczysz, jak wprowadzać zagadnienia kosmiczne do zajęć z dziećmi i młodzieżą. W najbliższym wydarzeniu ESERO i Centrum Nauki Kopernik biorą za cel gazowego giganta - Jowisza.

„Kosmos w Szkole” to idea organizacji wydarzeń będących okazją do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki między polskimi nauczycielami i edukatorami, a organizatorami programu ESERO (Europejską Agencją Kosmiczną i Centrum Nauki Kopernik). Na pierwszy rzut oka wydaje się trudne, aby rozwijać umiejętności związane z tematyką kosmiczną i włączać zagadnienia dotyczące kosmosu do zajęć szkolnych i pozalekcyjnych. Nic bardziej mylnego. Tematyka kosmiczna może być poruszana na lekcjach wszystkich przedmiotów. Interdyscyplinarność sektora kosmicznego jest ogromna: poszukiwani są ludzie o różnych umiejętnościach, od językowych i społecznych po czysto techniczne i naukowe, więc młodzież może odnaleźć w nim bardzo różnorodne ścieżki kariery.

Chcesz poznać bliżej Jowisza i jego tajemnice?

W tym roku skupimy się na Jowiszu, największej planecie Układu Słonecznego i jej intrygujących księżycach. Proponowane aktywności oprzemy na materiałach edukacyjnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), doświadczeniu Centrum Nauki Kopernik w przybliżaniu osiągnięć naukowo-technologicznych. Wszystko to w możliwie najbardziej praktyczny sposób.

Wydarzenie odbędzie się 13 i 14 października br. w Centrum Nauki Kopernik, w Warszawie. Udział w dwudniowych warsztatach jest bezpłatny. Organizator zapewnia nocleg, wyżywienie i zwrot kosztów podróży. Zapisy do 6 października - formularz tutaj.

W ciągu ostatnich lat ludzkość wysłała dwie misje w kierunku Jowisza (Juno oraz JUICE), a już niedługo wyruszy tam kolejna misja Europa Clipper. Po co tak intensywnie badamy tak odległy nam glob? Przestrzennie – bo dzieli nas 715 mln km. Jakościowo – bo to ogromna kula gazów, a nie skał, jak nasza planeta. Podczas konferencji organizatorzy zaprezentują aktualny stan wiedzy na temat Jowisza i jego niezwykle ciekawych (i różnorodnych) księżyców.

Po co badać układ Jowisza? Czego możemy się nauczyć od tej ogromnej planety i jej księżyców? Jak ludzkość korzysta na tym, że wysyłamy misje kosmiczne w takie miejsca? Na te i inne pytania odpowie prof. dr hab. Hanna Rothkaehl, wiceszefowa Centrum Badań Kosmicznych PAN, jedna z głównych osób odpowiadających za komponent badawczy misji JUICE.
Więcej na stronie: https://esero.kopernik.org.pl/kosmos-w-szkole-2023/.

***

Biura Edukacji Kosmicznej ESERO powstały z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Utworzono je, aby tematykę kosmiczną wprowadzać do szkół podstawowych i średnich oraz inspirować nią młodzież do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. W Polsce koordynatorem programu ESERO jest Centrum Nauki Kopernik.

 

(Źródło: ESERO / CN Kopernik)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie