E-learning skutecznie obniża koszty szkolenia pracowników

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

e-learningŁączny koszt podnoszenia kwalifikacji pracowników przez sektor prywatny według danych za 2005 rok szacowany był w Wielkiej Brytanii na około 23 miliardy GBP, uwzględniając czas nieobecności w pracy i dodatkowe wynagrodzenia. A można szkolić przecież dużo taniej, gdy sięgniemy po nowoczesne kursy e-learning.

 

Firmy najczęściej decydowały się na tworzenie w ramach swoich struktur centrów edukacyjnych z określonym programem nauczania, oferowały pracownikom szkolenia podstawowe i specjalistyczne, angażowały profesjonalne firmy szkoleniowe i najlepszych trenerów. Nie sposób ocenić, czy środki te przełożyły się na lepsze wykorzystanie w firmach istniejących zasobów. Jak wynika z badań brytyjskiego Adult Learning Inspectorate, zauważalna jest poprawa jakości oferowanych przez firmy szkoleń, pomimo, że w wyniku kontroli jakości szkoleń ALI cofnięto certyfikaty 250 firmom szkoleniowym. Czy można znaleźć inne rozwiązania, które pozwolą firmom na obniżenie kosztów?
 
W erze nowoczesnych technologii atrakcyjnym najlepszym rozwiązaniem dla firm staje się Internet. Rozwój interaktywnych narzędzi e-learningowych pozwala zdecydowanie ograniczyć koszty podnoszenia kwalifikacji pracowników. Tradycyjne formy szkoleniowe, zwłaszcza dotyczące podstawowej wiedzy i umiejętności, zastępuje kurs e-learningowy. Pozwala on na starcie sprawdzić poziom wiedzy studenta, wyłapać luki w jego wiedzy, a następnie zaprojektować indywidualny proces nauczania. E-learning daje firmie możliwość śledzenia postępów w nauce na kolejnych etapach kursu, a zatem również możliwość ingerencji w proces nauczania. W ten sposób firma zyskuje pewność, że pracownik przerobił określony materiał, wypełnił wszystkie testy i nabył wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą mu wykonywać określony rodzaj pracy.
 
Być może za kilkanaście lat tradycyjne formy szkolenia przejdą do historii i żadna z nich nie będzie mogła istnieć bez zastosowania elementów interaktywnych i multimedialnych, jakie już dziś stosujemy dzięki rozwojowi Internetu w e-learningu. Dlatego już dziś warto myśleć rozwijaniu tych narzędzi tak w stosunku do swoich pracowników, jak i potencjalnych klientów firmy.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie