Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia współpracy na rzecz przeciwdziałania pogłębianiu się luki cyfrowej. W swoim wystąpieniu do UN-GAID (Global Alliance for ICT and Development), jednej z agend ONZ, zwrócił uwagę na znaczenie współpracy między krajami bardziej zaawansowanymi technologicznie i tymi mniej rozwiniętymi.
Jak zauważył Ban Ki-moon, nowe technologie powinny być udostępnione uczniom we wszystkich krajach, bo tylko w ten sposób może nastąpić przełom w edukacji, który pozwoli przyspieszyć rozwój całych generacji.
W kontekście wystąpienia Sekretarza Generalnego warto zwrócić uwagę na inicjatywę UNESCO i Global Learning Portal. W wyniku współpracy tych dwóch instytucji powstał portal ALISON – czyli jeden z większych na świecie nieodpłatnych zasobów edukacyjnych online, który poprzez kursy e-learning uczy podstawowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy.
Misją ALISON jest umożliwić każdej osobie, gdziekolwiek się ona znajduje, możliwości pogłębiania wiedzy z wykorzystaniem nieodpłatnych, interaktywnych i dopasowanych do możliwości i stylu uczenia się kursanta technologii. Wszystkie kursy wykorzystują multimedia. Materiały są ogólnodostępne w sieci, a także przekazywane krajom rozwijającym się i działającym w nich organizacjom, aby mogły one podejmować przy ich wykorzystaniu działania edukacyjne skierowane do członków swoich społeczności.
Jak przyznają twórcy ALISON, tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych jest jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z luką cyfrową. Nowe technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) przyczyniają się do poprawy efektywności działań biznesowych i funkcjonowania rynków, rozwijają osoby i społeczności, zwiększają dostęp do zasobów wiedzy, pomagają wzmocnić i przedefiniować zarządzanie instytucjami i organizacjami.
Do tej pory w ALISON zarejestrowały się osoby z 233 krajów. Osoby, które ukończą kursy, otrzymują certyfikaty potwierdzające odbyte przez nich szkolenie. Większość kursów przygotowano w języku angielskim.