Bądźcie bezpieczni w Internecie

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czy spotkaliście się już z hasłem „cyfrowi obywatele” (ang. Digital Citizenship)? Co to właściwie znaczy być cyfrowym obywatelem? Pod tym pojęciem kryje się sposób przygotowania uczniów, czy w ogóle użytkowników technologii do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie informacyjnym. Obywatelstwo cyfrowe to jednak coś więcej niż tylko narzędzie edukacyjne.

Internet to potężne narzędzie – także edukacyjne. Edukatorzy z całego świata uważają, że umiejętność poruszania się w cyfrowym świecie to kluczowa kompetencja, którą ich uczniowie powinni posiąść. Wiedzą również, jak ważne jest nauczenie dzieci jak być dobrymi cyfrowymi obywatelami.

Chcecie dowiedzieć się, jak być bezpiecznym w sieci i jak o cyfrowym obywatelstwie uczyć w szkole? Skorzystajcie z bezpłatnego kursu online, który Fundacja Szkoła z Klasą przygotowała przy wsparciu Google. Znajdziecie go pod adresem: www.obywatelstwocyfrowe.szkolazklasa.org.pl.

Kurs pozwoli nauczycielom i ich uczniom poznać sposoby krytycznej oceny wiarygodności źródeł informacji w internecie, pomoże zdobyć i przećwiczyć umiejętności tworzenia silnych i unikatowych haseł. Porusza temat etycznego i odpowiedzialnego zachowania w sieci i pomaga nauczyć rozpoznawania oszustw internetowych a także sposobów na zapobieganie kradzieżom tożsamości. Ważnym jego elementem jest aspekt tworzenia własnego wizerunku w sieci: jak bezpiecznie publikować online, aby nie narazić siebie, swojego wizerunku a także swoich danych osobowych na szwank. Wasi uczniowie dowiedzą się też czym jest cyfrowy odcisk i dlaczego geotagi na zdjęciach bywają niebezpieczne.

Kurs składa się z pięciu części, z których każda stanowi odrębną jednostkę tematyczną:

  • Bezpieczeństwo i prywatność w internecie: jak tworzyć silne hasła i chronić konta?
  • Bezpieczeństwo w sieci poza domem: jak chronić dane w urządzeniach mobilnych i jakie informacje można tam znaleźć?
  • Wyszukiwanie z głową: jak wyszukiwać i weryfikować informacje?
  • Jak chronić się chronić przed oszustwami internetowymi i wyłudzeniami?
  • Jak dbać o swoją reputacje w sieci i świadomie tworzyć własny wizerunek?

Znajdziecie tu filmy, quizy i scenariusze lekcji, którymi mogą posłużyć się nauczyciele, by przybliżyć te zagadnienia swoim uczniom i uczennicom. Znajdują się tam wskazówki, które pomogą nauczycielom wprowadzić zagadnienia związane z obywatelstwem cyfrowym w ich codzienną pracę z uczniami – mówi Agata Łuczyńska z Fundacji Szkoła z Klasą.

Na koniec można pobrać się zestaw gotowych scenariuszy lekcji i zajęć oraz listę porad i narzędzi związanych z bezpieczeństwem online. Proponowane ćwiczenia zgodne ze szkolnymi programami nauczania i przeznaczone są w szczególności dla uczniów w wieku od 10 do 14 lat.

Nie zwlekajcie, codziennie możecie wziąć udział w kursie – całość zajmie Wam około 40 minut. Nie zwlekajcie i bądźcie bezpieczni w sieci.

 

Źródło: Fundacja Szkoła z klasą

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie