Gry a umiejętności matematyczne

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
ict w edukacjiW dwunastu szkockich szkołach realizowany jest eksperyment, który polega na szerokim wykorzystaniu gier w nauczaniu matematyki, dzięki czemu uczniowie będą lepiej zrozumieć prawa matematyki i potrafić je wykorzystać w praktyce. Pomysłodawcą strony z grami matematycznymi - MangaHigh.com - jest prof. Marcus du Sautoy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
 
gry edukacyjneNa stronie MangaHigh, wykorzystującej stylistykę popularnych komiksów manga, zamieszczonych jest na razie pięć gier, które są ogólnodostępne nieodpłatnie dla uczniów. Przez 12 tygodni w dwunastu szkołach realizowane będą zajęcia z wykorzystaniem tych gier, prowadzone pod patronatem koalicji Learning and Teaching Scotland. Gry zostały tak zaprojektowane, aby były w pełni zgodne z podstawą programową.

Wstępne dane z testów umiejętności matematycznych w klasach, w których wykorzystano gry do nauki, wypadły – jak ujawnia portal MangaHigh - pomyślnie. Wyniki testów poprawiły się o 13%, a ponadto 93% uczniów uczestniczących w testach przyznało, że wolałoby matematykę, na której są wykorzystywane gry edukacyjne. 68% dzieci uczestniczących w pilotażu stwierdziło, że chcą  poprawić swoje umiejętności matematyczne korzystając z gier zamieszczonych w portalu. Nauczyciele opiekujący się klasami będącymi w projekcie przyznają, że spodziewali się tego, iż wyniki będą lepsze niż w przypadku tradycyjnych metod nauczania.

gry edukacyjne„Matematyka jest często postrzegana przez uczniów jako dziedzina nudna i nie mająca większego znaczenia praktycznego.“ – mówi prof. Sautoy. „Celem MangaHigh jest uczynienie matematyki bardziej atrakcyjną dla uczniów, zabawną i angażującą oraz inspirującą do poszukiwań wykraczających poza program nauczania. MangaHigh wzbogaca uczniów, dając szerszy kontekst i wgląd w praktyczne zastosowanie matematyki.“ Dla mnie matematyka była zawsze rodzajem gry – dodaje Sautoy.

„Programy nauczania oparte na grach okazują się być wysoce skutecznymi narzędziami edukacji, które stymulują do nauki i bardziej angażują w proces nauczania zarówno uczniów, jak i nauczycieli.“ – mówi Derek Robertson z Learning and Teaching Scotland. „To ważne abyśmy potrafili wykorzystywać wszelkie zasoby [nowoczesnej edukacji], aby zadbać o właściwy rozwój uczniów we współczesnym społeczeństwie.“

gry edukacyjneSzerokie wykorzystanie gier na zajęciach szkolnych i przy odrabianiu pracy domowej może sprzyjać podnoszeniu wyników nauczania. Dziś młodzież zdobywa wiedzę i informację w duże mierze poprzez zrozumienie obrazów i interakcje. Gry – odpowiednio zaprojektowane aby wspierać proces nauczania – mogą więc być skutecznymi narzędziami edukacyjnymi. Może więc za jakiś czas dialogi pomiędzy rodzicami i dziećmi będą wyglądały tak:
- „Znowu grasz na komputerze? Miałeś zająć się odrobieniem lekcji z matematyki! Natychmiast kończ!“
- „Spoko mamo, kończę odgrywać moje zadanie domowe z matematyki“

(Źródło: Channel4, NetworkWorld)
 
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)  
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie