Mapy myśli z Coggle

fot. Specjalni.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mapa myśli to bardzo popularny sposób zapisywania informacji, pomagający rozłożyć dane na czynniki pierwsze oraz – podobno – aktywować synergiczną współpracę obu półkul mózgowych. W tworzeniu takich nietypowych „grafów” pomaga właśnie serwis Coggle.

Po zalogowaniu się i wypełnieniu krótkiej ankiety przechodzimy wprost do kreatora. Pozostaje już tylko stworzyć nasze drzewo myśli, samotnie lub wraz z zapraszanymi współpracownikami.

Obsługa Coggle jest prosta, a wszystkie potrzebne informacje wyświetla menu pomocy w rogu ekranu. Tworząc kolejne rozgałęzienia możemy je powiększać i zmniejszać, symbolizując ich znaczenie. Są też podstawowe opcje edycji, w postaci pogrubienia i pochylenia tekstu. Do haseł możemy dodać grafikę lub dołączyć plik.

W dowolnej chwili możemy przejść na pełny ekran, by zaprezentować stworzoną mapę, podzielić się odnośnikiem lub po prostu zapisać ją na dysk, w formacie PDF lub PNG, ale także jako .mm, do zastosowania w programie FreeMind. Podstawowe funkcje serwisu dostępne są za darmo.

Coggle to idealne narzędzie dla zwolenników konceptu map myśli, z wszystkimi potrzebnymi opcjami zebranymi w przejrzystym edytorze.

Narzędzie idealnie sprawdzi się w pracy z uczniami z SPE, którzy mają problemu z zapamiętaniem i przyswojeniem dużej ilości tekstu. Zapisywanie notatek w taki, hasłowy sposób z pewnością ułatwi naszym uczniom ich zapamiętywanie.

My to narzędzie wykorzystałyśmy w ramach działań projektowych, podczas których uczniowie klasy 7 stworzyli mapę myśli dotyczącą lasów deszczowych. W ten kreatywny sposób odpowiedzieli po co potrzebne są nam lasy deszczowe.

Mapę możemy pobrać w formacie pdf, jpg lub udostępnić za pomocą linku.

Mapy zapisują się automatycznie i w każdej chwili można je edytować

Aplikacja Coggle znajduje się tutaj. W wersji darmowej możemy przygotować 3 diagramy.

 

Notka o autorkach: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl. Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Specjalni.pl. Licencja CC-BY-SA

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie