Quo vadis MS Teams?

fot. Adobe Stock

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Narzędzia cyfrowe, z których tak chętnie korzystamy, nigdy nie stoją w miejscu - są ciągle rozwijane przez zespoły produktowe, między innymi pod wpływem uwag i opinii zgłaszanych przez bezpośrednich użytkowników. Nie inaczej jest z Microsoft Teams, z którego podczas zdalnej edukacji korzysta w Polsce tak wiele szkół i nauczycieli. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o tym, co nowego może się pojawić w popularnych Microsoft Teams przy najbliższych aktualizacjach.

Większość szkół w Polsce wybiera Microsoft Teams do organizacji zajęć i spotkań. Nie tylko tych dydaktycznych, ale także tych dotyczących współpracy rady pedagogicznej, zespołów nauczycieli czy rozmów z rodzicami. Przyszłe zmiany w tym narzędziu to może być istotny temat dla szkolnych administratorów IT oraz użytkowników na co dzień pracujących z Microsoft Teams.

Nowości, które wkrótce pojawią się w Microsoft Teams

Widok dynamiczny – widok na spotkaniach w Microsoft Teams będzie dynamicznie się zmieniał, co będzie pozwalać na większe dostosowanie widoku do własnych potrzeb.

Naprawdę duże spotkania – Microsoft Teams staje się nie tylko narzędziem pracy w małych zespołach, ale może służyć też do organizacji konferencji czy dni otwartych. Będzie w nich mogło brać udział aż do 1000 osób. A jeśli będzie ich więcej? Dla kolejnych uczestników włączy się inny tryb – do podglądu spotkania.

Rejestracja uczestników i potwierdzenia mailowe - zapraszając na spotkania wMicrosoft Teams będziemy mogli dołączyć pole do wypełnienia danych albo zadać dodatkowe pytania do uczestników. To może ułatwić zapraszanie tych osób, którym faktycznie powinno zależeć na udziale w spotkaniu.

Reakcje na żywo – jeśli coś polubimy albo uznamy, że ktoś „dobrze mówi” – będziemy mogli użyć odznak/emotikonów na ekranach uczestników spotkania. W ten sposób od razu wyrazimy nasze emocje.

Usprawnienia do osobnych pokojów - pojawi się czasomierz, będzie też możliwe przypisanie do danego pokoju w trakcie spotkania.

PowerPoint Live w Microsoft Teams - jeszcze łatwiej będziemy mogli używać popularnego narzędzia do prezentacji. Zyskamy m.in. widok prezentera.

Zadania w kalendarzu Office 365 Education – poprawiona zostanie współpraca między Microsoft Teams a kalendarzem, co z jednej strony zapewni spójny widok, a z drugiej ułatwi śledzenie, co uczeń (albo nauczyciel) ma do zrobienia.

Wyłączany czat na spotkaniu – czy to marzenie nauczycieli? Uczniowie nie będą z niego mogli korzystać podczas spotkania, o ile nauczyciel nie pozwoli.

To tylko kilka nowych funkcji, z którymi wkrótce będziemy mieć do czynienia. Do kolejnej aktualizacji już niedaleko!

Pełna roadmapa Microsoft Teams oraz Office 365 na stronie: Microsoft 365 Roadmap | Microsoft 365

Czym jest Microsoft Teams jako platforma?

Przy okazji prezentacji nowych możliwości Microsoft Teams, warto chwilę uwagi poświęcić temu narzędziu nie tylko jako aplikacji do spotkań online. To coś znacznie więcej. Microsoft Teams to platforma, która ma wiele funkcjonalności i może służyć do szerokiej gamy aktywności w szkole. Z jednej strony to narzędzie komunikacji (czat, wideokonferencja, połączenia głosowe), ale z drugiej – świetne narzędzie współpracy (SharePoint, OneNote Class Notebook, Planner, Zadania, Forms i wiele innych aplikacji – obecnie około 45 dostępnych bezpośrednio w Microsoft Teams). Jest jeszcze trzeci wymiar tego narzędzia – nazwijmy go „Zrób więcej”.

Microsoft Teams łączy się z innymi funkcjonującymi aplikacjami (także innych producentów technologii niż Microsoft – już około 430) i pozwala na budowanie własnych aplikacji lub modyfikowanie istniejących. Znajdziemy na tej platformie wiele ciekawych rozwiązań. Można na przykład zaprojektować proste chatboty na szkolną stronę lub dodawać rozszerzenia przesyłanych wiadomości, projektować karty adaptywne. Jedną z dostępnych aplikacji jest popularny wśród szkół TestPortal.

O nowych funkcjonalnościach Microsoft Teams i szerszym spojrzeniu na platformę Microsoft Teams opowiadali podczas webinaru Akademii Cyfrowego Administratora Izabela Duiwe, Customer Program Manager for CEE Education, Microsoft i Piotr Pawlik – Technical Program Manager, Microsoft.

Zapraszamy po więcej informacji o nadchodzących nowościach w Microsoft Teams:

***

Zapraszamy także na stronę: Akademia Cyfrowego Edukatora – Microsoft dla Edukacji, na której można zapisać się na kolejne webinaria, a także znaleźć praktyczne szkolenia, kursy i inspiracje.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z Zespołem Microsoft dla Edukacji
na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie