Wielkanoc z długopisem 3D

fot. Specjalni.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nowoczesne technologie oferują szkołom wiele ciekawych rozwiązań, które warto wykorzystać w edukacji. Jednym z ostatnich moich odkryć jest długopis 3D. Narzędzie to łatwo przenieść z klasy do klasy, można nim pisać na papierze, można malować na folii i w powietrzu. Zaledwie w kilka minut uczeń stworzy pozwala stworzyć obiekt 3D. Jak zatem wykorzystać to narzędzie w klasie?

Można skorzystać z dołączonych szablonów i zaplanować zajęcia związane z tradycjami świąt wielkanocnych. Jak to zrobić? Dzieci za pomocą długopisu 3D mogą stworzyć przestrzenne wielkanocne symbole, a następnie opowiedzieć o tym, jak wyglądają święta w ich domu i jakie tradycje są przez nich kultywowane.

Przykładowe karty z szablonami pobierzesz tutaj.

Te same symbole świetnie sprawdzą się na zajęciach rewalidacyjnych i zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. Można wykorzystać udostępnione karty i poprosić uczniów o dopasowanie stworzonych kształtów z wydrukowaną i zalaminowaną lustracją. W taki niecodzienny sposób możemy usprawniać percepcję wzrokową, motorykę małą, skupienie uwagi, koordynację wzrokowo-ruchową.

Można także do wielkanocnych kształtów dopasować etykiety z nazwami tradycji świątecznych. Dzieci mogą opowiedzieć o prezentowanych kształtach dodatkową wzbogacając słownictwo związane z Wielkanocą.

Używanie długopisów 3D na zajęciach jest świetnym sposobem na wyzwolenie aktywności twórczej dziecka, na zaangażują i rozwijanie kreatywności. Jestem pewna, że każde dziecko polubi naukę i terapię z długopisem 3D, niezależnie od wieku.

 

Notka o autorkach: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska - nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl. Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Specjalni.pl. Licencja CC-BY-SA.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...
Ppp napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Chwila oddechu jest rzadka i cenna - nie należy jej marnować na dodatkowe aktywności, skoro po kilku...
Kultura powinna być OBUSTRONNA: ja nie strzelam, pies mnie nie obszczekuje, gdy spokojnie idę ulicą ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie