Instrukcja obsługi języka polskiego nagrodzona

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czy nasi czytelnicy wiedzą, gdzie w Europie powstaje najlepsza treść edukacyjna przeznaczona dla dzieci? Może w Polsce? Otóż tak! Wideoblog prowadzony przez Katarzynę Krywult i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bestwinie zdobył właśnie jedną z głównych nagród w ogólnoeuropejskim konkursie The European Award for Best Content for Kids. Zwycięzców na wręczenie nagród zaproszono do Brukseli.fot. http://instrukcjaobslugijezykapolskiego.blogspot.com/

Wideoblog Instrukcja obsługi języka polskiego, w którym uczniowie Katarzyny Krywult uczą innych uczniów poprzez krótkie filmiki - zdobył 1. miejsce w Europie w kategorii twórców grupowych – klas szkolnych i grup młodzieżowych. Pomysł na blog jest genialny w swej prostocie – w świecie, w którym większość informacji zdobywamy poprzez obrazy, warto również w edukacji języka ojczystego wykorzystać przekaz filmowy, aby uczyć się (podczas tworzenia filmów) i jednocześnie uczyć innych (bo filmy zamieszczone na YouTube mają potem dużo większy zasięg, niż tylko jedna szkoła czy jedna klasa w tej szkole.

Uczniowie Katarzyny wymyślają krótkie scenariusze filmów na temat zasad języka polskiego, a następnie nagrywają się i montują krótkie filmiki, które później zamieszczają w YouTube. Można je wszystkie obejrzeć w blogu, a tu tylko kilka przykładów:

"Pisanie i edytowanie postów (do tego sprowadza się niejako typowy blog), może sprawiać trudności - szczególnie w grupie mieszanej pod względem wieku i umiejętności literackich." - mówi Katarzyna Krywult. "Wideoblog sprawdza się zaś genialnie jako narzędzie dla każdego ucznia: geniusza polonistycznego i dziecka z dysleksją głęboką - ogromny wachlarz ról (scenarzysta, reżyser, aktor, montażysta, ...) pozwala każdemu dziecku znaleźć coś dla siebie. Przy okazji uruchamia się lawina interakcji, współpracy i burz mózgów."

Nagroda została wręczona 11 lutego w Brukseli na uroczystej gali z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Serdecznie gratulujemy laureatom!

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie