Kiedy innowacja spotyka się z edukacją

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W edukacji szkolnej nie możemy zapomnieć o tym, że nasi uczniowie staną się kiedyś osobami dorosłymi, opuszczą szkoły i będą musieli sobie radzić we współczesnym świecie mając do dyspozycji to, co czego nauczyli się na zajęciach szkolnych. Szkoła powinna zatem ciągle zmieniać się, tak jak zmienia się świat, w którym żyjemy. Nie może pozostać z tyłu, powinna „nadążać” za różnymi zmianami, które we współczesnym świecie zachodzą.

Warunki dla rozwoju mamy dziś niemal idealne. Nauczyciele i uczniowie mają możliwość korzystania z szerokiej oferty edukacyjnej i narzędzi, które powstają na całym świecie i służą także rozwojowi osobistemu. Czasem barierą może być znajomość języka, ale jest to wyzwanie, któremu można sprostać. Mamy do dyspozycji ogromne zasoby informacji w sieci, świetne narzędzia komunikacyjne, badawcze, technologie. Korzystajmy z tego, aby się uczyć.

W jaki sposób przygotować uczniów do życia i pracy w gwałtownie globalizującym się świecie? Jak pomagać im rozwijać globalne kompetencje? W jaki sposób możemy ich włączać w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ? Jeśli chcemy mieć aktywnych i świadomych uczniów, to potrzebujemy również aktywnych i świadomych nauczycieli, którzy ciągle inwestują w swój rozwój i doskonalenie. Jak zatem mądrze wykorzystać nowe technologie w uczeniu się uczniów i nauczycieli, aby mogli sprostać wyzwaniom zmieniającego się świata?

Na te pytania próbuję znaleźć odpowiedzi w mojej codziennej praktyce szkolnej i starałam się podzielić nimi z uczestnikami konferencji INSPIR@CJE 2019:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2019 odbyła się w Warszawie (27-28 czerwca 2019).

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini

Partnerzy: Brainly, Fundacja Orange, Katalyst Education, Learnetic, Microsoft, Skriware, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Wokół Szkoły, Edustore.eu.

 

Notka o autorce: Małgorzata Kulesza jest nauczycielką chemii i przyrody w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, w którym od 2003 r. realizuje międzynarodowe projekty edukacyjne( Norweski Mechanizm Finansowy, Kapitał Ludzki, Erasmus+, Uczenie się przez całe życie). Współpracuje również z Kolegium Europejskim , liceum z międzynarodową maturą IB w Krakowie. Wielokrotnie wyróżniona w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje (FRSE) na najlepszy projekt finansowany ze środków europejskich. W roku 2015 projekt, który koordynowała w ramach programu FSS (fundusze norweskie i EOG) zwyciężył w tym konkursie. Jest członkiem europejskiej społeczności nauczycieli przedmiotów STEM Scientix. W 2018 roku projekt, którego była autorem Say Yes to STEM w 13LO zwyciężył w konkursie STEM Discovery Week 2018 (organizator European Schoolnet w Brukseli). Za swoją pracę została nominowana przez European Schoolnet w Brukseli i otrzymała tytuł Bohatera Europy w kampanii europejskiego kanału Euronews. Wyróżniona przez Prezydenta Miasta Krakowa tytułem Krakowski Nauczyciel z Pasją. Od sierpnia 2018 r jest członkiem globalnej społeczności Microsoft Innovative Education Expert. Uczestnik programu Pestalozzi Rady Europy, obecnie członek Stowarzyszenia Learn to Change-Change to Learn.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie