Odwrócona karta pracy

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Klasa trzecia gimnazjum. Zbliża się czas egzaminu, a więc i czas powtórek. Na prośbę uczniów powróciliśmy do tekstów omawianych lektur, rozmawialiśmy również o rodzajach literackich. Pozostała tylko kwestia podsumowania. I tu pojawił się pewien pomysł…

Trzecia klasa gimnazjum (podobnie jak klasa maturalna) to każdorazowo wyzwanie. Tak dla nauczyciela, jak i dla uczniów. Zaryzykowałabym nawet twierdzenie, że jesteśmy jak naczynia połączone. Czasami nawet mam wrażenie, że to ja denerwuje się egzaminem bardziej, niż moi uczniowie.

Uczniowska karta pracy

By zminimalizować dyskomfort, warto część drugiego semestru przeznaczyć na ponowne omówienie najważniejszych kwestii, przywoływanych w latach wcześniejszych. I takie właśnie działania podejmujemy ostatnio. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze lektury, stworzyliśmy lapbooki dotyczące rodzajów i gatunków literackich. Czas na podsumowanie.

Bardzo mi zależało, żeby to młodzi ludzie przejęli odpowiedzialność za swoje przygotowanie do sprawdzianu zewnętrznego. Pomyślałam, że może warto pozwolić uczniom opracować dla siebie nawzajem karty pracy. Ponieważ znam już trochę tę młodzież, wiem, że są klasą pracującą w bardzo różnym tempie. Dlatego też postawiłam na połączenie pracy indywidualnej i zespołowej.

Zadanie polegało na tym, by każda grupa rozdzieliła między swoich członków zagadnienia. W myśl tego podziału poszczególne osoby musiały zaproponować trzy zadania/pytania, odnoszące się do podnoszonych w minionym tygodniu kwestii. Dobra organizacja gwarantowała, że utworzone karty pracy będą zawierały dość szeroki wachlarz tematów.

Kolejnym krok należał do mnie. Przejrzawszy wszystkie otrzymane materiały, dokonałam kompilacji pytań i sporządziłam kopie dla całej klasy. Zadaniem gimnazjalistów było rozwiązanie przygotowanych zadań. Każdy znalazł tam coś, co już wcześniej widział (przygotowując kartę) oraz całkiem nowe wyzwania (nad przygotowanie których pracowali koledzy i koleżanki).

Planując takie działania miałam przede wszystkim nadzieję na uaktywnienie uczniów. Spowodowanie, że nie tylko będą odtwarzać treści z pamięci, ale staną się również twórcami, a dzięki temu proces zapamiętywania przebiegnie efektywniej. Poza tym zależało mi na tym, by młodzi ludzie “włączyli myślenie”. Wszak nie o to chodzi, by z pamięci recytować formułki, a o to, by umieć się odnaleźć w różnych życiowych sytuacjach. I tego zamierzam się trzymać.

 

Notka o autorce: Joanna Krzemińska jest nauczycielką języka polskiego w Szkołach Prywatnych "Mikron" w Łodzi. Prowadzi własny blog edukacyjny Zakręcony Belfer, w którym ukazał się niniejszy artykuł. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Licencja CC-BY.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem
Marcin Polak napisał/a komentarz do Déjà vu
Jeśli podzielimy prace na kilkadziesiąt zespołów i każdy przygotuje PP dla przedmiotu na 20-parę str...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Déjà vu
No niestety przedstawienie faktycznie jakby to samo. Obojętnie z której strony partyjnej, model dzia...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Narracje w polskiej debacie o ochronie przyrody
Wydaje mi się, że ta "trzecia grupa" jest równo rozłożona i reprezentowana w dwóch opisanych w artyk...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie