W (niedalekiej) przyszłości umiejętność programowania będzie niezbędna w większości wykonywanych zawodów, ale także w domu. Nie powinniśmy bać się kodowania już na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Mamy do dyspozycji wiele narzędzi edukacyjnych w sieci, z pomocą których możemy uczyć tak przydanych umiejętności jak na przykład analizowanie informacji, kodowanie informacji, rozwiązywanie problemów czy kreatywne myślenie.
Programowanie nie powinno się kojarzyć tylko z aplikacjami. Nie wiemy dziś jaki zawód wybiorą kiedyś nasi uczniowie, ale w zasadzie każdy zawód będzie wymagał zaawansowanej znajomości nowych technologii i programowania urządzeń oraz sieci internetowych (czy innych narzędzi, które jeszcze się nie pojawiły).
O tym, jak ciekawe i angażujące uczniów są zajęcia z kodowania, opowiadały podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2017 dwie nauczycielki wczesnoszkolne, Superbelferki - Monika Walkowiak ze Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim oraz Aleksandra Schoen-Kamińska z Zespołu Szkół nr 3 w Pile. Bo warto kodować!
oraz część druga wystąpienia:
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 11-12 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 były: firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.
Partnerami konferencji byli: Fundacja Orange, Squla, DrOmnibus, EduSense oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerem globalnym konferencji była Kulczyk Foundation.
Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).