Dzieci zaczynają dziś swoją przygodę z tabletem czy komputerem o wiele wcześniej. Spędzają przed ekranami małymi i dużymi o wiele więcej czasu niż ich rówieśnicy jeszcze dziesięć lat temu. To, co znajdą w internecie jest dla nich na tyle atrakcyjne (i wciągające), że trudno ich oderwać od tego i zwrócić ich uwagę na dłużej na coś innego. Jak się okazuje, podobnie wciągająca dla nich jest robotyka - spotkania w szkole z małymi i dużymi robotami. Wykorzystajmy to na zajęciach, aby technologia pomagała nam lepiej uczyć i z wykorzystaniem narzędzi, które dzieci będą spotykały w swoim życiu często i coraz częściej.
Życie naszych dzieci, o ile nie nastąpi jakaś globalna katastrofa, która cofnie nas w „średniowiecze”, związane będzie z technologią. W swoim życiu mają i będą miały tej technologii pod dostatkiem, w różnych sytuacjach osobistych i zawodowych. Dlatego warto od najmłodszych lat szkolnych tak rozwijać kompetencje dzieci, aby potrafiły używać rozmaitych urządzeń komputerowych i narzędzi cyfrowych do różnych celów, w tym do tych edukacyjnych.
Jednym z takich narzędzi mogą być roboty. O tym, jak wykorzystać małe roboty Ozoboty podczas zajęć z języka angielskiego i matematyki, opowiadał podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2017 Sylwester Zasoński, nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kamiennej, członek grupy Superbelfrzy RP.
„Dla mnie ozobot to mój mały wielki pomocnik. Pomaga mi zainteresować dzieci, które trudno nieraz zainteresować nauką” – mówił Zasoński. „Dzieci projektują kolorową trasę, po której jeździ robot i wykonuje polecenia zakodowane w kolorach markerowej trasy.” Posłuchajmy, jak można włączyć roboty w tok zajęć:
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 11-12 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 były: firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.
Partnerami konferencji byli: Fundacja Orange, Squla, DrOmnibus, EduSense oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerem globalnym konferencji była Kulczyk Foundation.
Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).