Dlaczego warto zostać w zawodzie nauczycielskim?

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Teraz, gdy wiele osób zastanawia się, czy nie opuścić zawodu nauczyciela, temat jest bardzo na czasie. Korzystając z artykułu Pete Barnesa podam kilka wskazówek, dlaczego warto sprawę przemyśleć.

Jedno jest pewne, każdy może podjąć własną decyzję, ma do tego prawo. W przypadku rezygnacji opinia innych w postaci argumentu o porzuceniu uczniów, jest naprawdę poniżej pasa. Każdy kto go przytacza, powinien się zastanowić – dlaczego on ma prawo zmieniać pracę, a w przypadku nauczyciela jest to porzucenie idei?

Nauczanie jest trudne i często męczące. Przynosi wiele satysfakcji, ale również wiele stresu.

Oto kilka przemyśleń na temat korzyści, które zauważają co roku nauczyciele, rozpoczynając we wrześniu swoją pracę.

Z ROKU NA ROK JESTEM LEPSZY/LEPSZA

Studia nie przegotowują do zawodu nauczyciela. Doświadczenie i mistrzostwo w zawodzie nauczyciel osiąga z roku na rok pracując z uczniami. Jeśli przypominamy sobie nasze błędy na początku pracy, to często chcielibyśmy przeprosić za nie uczniów. Po latach stajemy się zawodowcami, o ile tylko dbamy o swój rozwój i traktujemy nauczanie jako ciągły rozwój. Zdobywamy doświadczenie, mamy swoje sposoby, swoje scenariusze, to jest kapitał, który mamy.

CIĄGLE COŚ NOWEGO I BRAK NUDY

W każdym roku mamy innych uczniów i w każdym roku mamy zaskoczenie. To nam pozwala myśleć i rozwiązywać nowe problemy. Nie kostniejemy w tej pracy. Każda nowa klasa to wyzwanie, które utrzymuje nas w ciągłym ruchu umysłowym i emocjonalnym.

Jest to oczywiście frustrujące, ale również motywujące.

Na pewno nie można powiedzieć, że nauczycielowi towarzyszy nuda, raczej żyjemy jak na wulkanie, ciągle coś nowego, nowi uczniowie, nowe zaskoczenia i problemy. Młodzi ludzie są pełni pasji, mają naturalną energię, która też na nas spływa.

CIĄGŁY ROZWÓJ

Pedagogika się rozwija, powstają nowe pomysły, przeprowadzane są badania edukacyjne. Można próbować różnych rozwiązań, które proponują specjaliści. To niekończąca się zabawa. Co zadziała, co pomoże nam w pracy i naszym uczniom w uczeniu się?

To wymaga od nas dużo pracy, ale czujemy, że żyjemy.

ZGRANY ZESPÓŁ

Jeśli tylko taki spotkamy, to czujemy, że jesteśmy częścią zespołu, który robi bardzo ważne rzeczy. Możemy dyskutować o uczniach, o metodach pracy, o rozwiązaniach przedmiotowych. W jakim zawodzie maja miejsce takie twórcze spotkania?

Oprócz tego, możemy w zespole liczyć na wzajemną pomoc i też możemy wspólnie świętować sukcesy nasze i naszych uczniów. Możemy też otrzymać od zespołu natychmiastową pomoc, gdy wracamy z trudnej lekcji i mieliśmy podczas niej do czynienia z opornymi uczniami. Tylko inny nauczyciel jest w stanie nas wtedy zrozumieć. Jeśli wciągniemy się w nauczanie, to możemy o szkole dyskutować z pełnym zaangażowaniem wiele godzin. Czy jest taki inny zawód?

WAKACJE

To jest duża zaleta – długi urlop, aby się zresetować. Wtedy jest czas, aby naprawdę być z rodziną lub realizować swoje dodatkowe pasje. A pod koniec sierpnia….. zaczyna się przypływ energii. Co zrobimy w tym roku szkolnym, co zaplanujemy, jakich uczniów będziemy uczyć? Odkurzamy pelerynę nauczyciela – super bohatera i zaczynamy wszystko od nowa.

BYĆ KIMŚ

Zawód nauczyciela często niestety nie cieszy się dużym szacunkiem wśród społeczeństwa. To bardzo dziwne, bo przecież nauczyciele nauczają nasze dzieci, nasz największy skarb. Oddajemy dzieci pod ich opiekę, a potem ich nie szanujemy, jakiś paradoks.

Ale abstrahując od różnych frustratów nasi uczniowie darzą nas szacunkiem. Najlepiej mają z tym nauczycielki wczesnoszkolne – „Nasza Pani”, ile w tym miłości i szacunku.

Można jednak liczyć też na szacunek starszych uczniów, o ile tylko jesteśmy dla nich znaczącymi ciekawymi ludźmi. To my odkrywamy przed nimi świat i wiedzę.

PRACY, KTÓRA MA ZNACZENIE

Nauczyciel ma trudne dni, wtedy marzy o pracy w urzędzie, o zamknięciu drzwi biura i zapomnieniu o pracy. Szkoły nie da się zamknąć w głowie i w sercu. W pracy nauczyciela oprócz nauczania jest też kontakt z uczniem, budowanie relacji. Często to my wiemy najwięcej o uczniu, a on liczy na naszą pomoc nie tylko w sprawach szkolnych. Oczywiście można trzymać dystans, ale jeśli się postawi na relacje, to można zdobyć przyjaciół na całe życie. Uczniowie zapamiętują nas nie z powodu tego, czego ich nauczyliśmy, ale ze względu na osobiste powiązania i relacje.

 

Notka o autorce: Danuta Sterna – była nauczycielka matematyki i dyrektorka szkoły, ekspertka merytoryczna w programie Szkoła Ucząca Się (SUS) (prowadzonym przez CEO i PAFW), autorka książek i publikacji dla nauczycieli, propaguje ocenianie kształtujące w polskich szkołach. Niniejszy wpis pochodzi z jej bloga w partnerskiej platformie Edunews.pl – www.osswiata.pl.

Źródło i inspiracja: Edutopia.org

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie