O transformacji słupskiej edukacji

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W polskiej edukacji oddolnie zmienia się całkiem sporo, choć pewnie nie zawsze to widać. Powstają nowe inicjatywy nauczycieli, tworzą się grupy wsparcia, łączą siły rodzice i nauczyciele, niektóre szkoły wyrastają na liderów edukacyjnej zmiany, samorządy próbują modernizować edukację na poziomie gminy. Dziś chcieliśmy opowiedzieć o tym, co dzieje się od pewnego czasu w Słupsku.

Z inicjatywy Słupskiej Rady Edukacji przy wsparciu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Słupsk kontynuowany jest innowacyjny projekt Słupsk Miastem Rozwoju Kompetencji Kluczowych. W jego ramach powołane zostało Centrum Nauki i Rozwoju Kompetencji. CNiR nie jest instytucją, ale zorganizowaną forma współpracy wszystkich podmiotów zainteresowanych wysoką jakością edukacji w Słupsku. Słupskie CRiK jest nastawione na wspieranie działań w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych uczniów szkół wszystkich etapów kształcenia, w tym edukacji przedszkolnej oraz rozwoju indywidualnych talentów.

Podczas zajęć, aktywności i inicjatyw dedykowani do współpracy w ramach Słupskiego CNiRK nauczyciele, pracownicy instytucji i firm oraz akademicy, prowadzą zajęcia w różnych formach: projekty, start-upy, staże, praktyki. Część zajęć prowadzą eksperci, zajmujący się profesjonalnie na co dzień określoną dziedziną. Powołano także Słupską Radę Edukacji, jako pewne forum współpracy i dialogu osób zainteresowanych i angażujących się w sektorze oświaty.

Jak to się zaczęło? Zorganizowano dla wszystkich(!) dyrektorów wizyty studyjne do szkół w Radowie Małym, Łodzi, Mysiadle, a następnie do Bolton i Londynu. Przygotowano program studiów podyplomowych Edukacja Nowej Generacji dla dyrektorów i nauczycieli - liderów słupskich szkół. Powołano sieci współpracy nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Zorganizowano trzy debaty edukacyjne dla dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców. Przeprowadzono dla uczniów szkół podstawowych w ramach współpracy z firmą Cortland kolonie z programowania. Podjęto i podejmuje się wiele różnych inicjatyw, które mają wspierać edukacyjną zmianę w Słupsku.

O tym, jakie działania podejmowane są w Słupsku, opowiadał podczas INSPIR@CJI 2019 w Warszawie Witold Kołodziejczyk, przewodniczący Słupskiej Rady Edukacji:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2019 odbyła się w Warszawie (27-28 czerwca 2019).

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini

Partnerzy: Brainly, Fundacja Orange, Katalyst Education, Learnetic, Microsoft, Skriware, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Wokół Szkoły, Edustore.eu.

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Stanisław Czachorowski
  Też nie lubię wystawiać ocen studentom. Próbuje z systemem punktowym i nadmiarową liczbą zadań do wy...
 • Written by Iwona
  Miałam przyjemność jakiś czas temu uczestniczyć w tym szkoleniu!!!! Świetna kadra szkoleniowa, miła...
 • Written by Ppp
  Opuściłem szkołę z przekonaniem, że nie umiem języka angielskiego. Nigdy nie dostałem oceny powyżej ...
 • Written by Małgorzata
  Dziękuję za kilka świetnych podpowiedzi. Rzeczywiście nękanie wzajemne jest coraz powszechniejsze, ...
 • Written by Jerzy
  Warto skorzystać, wszystko za darmo-hotel i obiady. Po szkoleniu certyfikat no i wiedza :)

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie