Aby żadne dziecko nie pozostało w tyle

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ukazała się publikacja poświęcona amerykańskim doświadczeniom we wprowadzaniu reformy edukacji No Child Left Behind - Aby żadne dziecko nie pozostało w tyle. Wydana przez Wolters Kluwer Polska pozycja pozwala na zapoznanie się z rozwiązaniami zarówno w sferze polityki oświatowej, jak i codziennej praktyki organizacyjno-pedagogicznej w szkołach i uczelniach wyższych.

Autor książki, Thomas R. Wolanin jest profesorem amerykańskiej uczelni George Washington University i w trakcie swojej wieloletniej kariery dwukrotnie odwiedził Polskę z serią wykładów na temat amerykańskiego podejścia do edukacji szkolnej i szkolnictwa wyższego w Stanach Zjednoczonych.

W publikacji profesor Wolanin wymienia m.in. właściwości charakterystyczne dla amerykańskiego podejścia do edukacji. Przede wszystkim podkreśla, że sprawiedliwość powinna być podstawą polityki oświatowej, która przejawiać się będzie przede wszystkim poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych. Według statystyk prowadzonych przez amerykańskich badaczy studentami zostają osoby z zamożnych rodzin, które są w stanie sfinansować swoją edukację. Przeciwdziałaniem takiej sytuacji stosowanym w amerykańskiej oświacie jest m.in. obniżanie czesnego, aby uczelnie były dostępne dla wszystkich, możliwość kształcenia na odległość, programy wyrównawcze czy dodatkowa możliwość nauki języka.

Książka „Aby żadne dziecko nie pozostało w tyle” przedstawia także niestandardowe przykłady programów wyrównawczych dla osób chcących studiować, które nie mają odpowiednich kwalifikacji np. poprzez programy umożliwiające odniesienie sukcesu na studiach.

Autor zaznacza także, że aby dziecko odnosiło sukcesy w szkole instytucje oświatowe powinny dbać o stałe polepszenie wyników w nauce poprzez zindywidualizowane programy nauczania i wyrównywanie szans dzieci z niezamożnych rodzin czy mniejszości narodowych.

Publikacja w szczegółowy sposób określa zadania amerykańskiego systemu nauczania, które mogą być inspiracją dla polskich szkół. Jest ona przeznaczona zarówno dla polityków oświatowych, dyrektorów szkół, nauczycieli a także studentów kierunków pedagogicznych i wszystkich tych, którzy zainteresowani są tematem oświaty i edukacji.

(Źródło: Wolters Kluwer Polska)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie