Jak wytrenować pamięć?

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pamięć to spoiwo ludzkiej tożsamości. Każdego dnia przetwarzamy ogrom informacji, kodujemy je, przechowujemy, wydobywamy. Uczymy się przez całe życie. Skuteczność nauki zależy od tego jak działa pamięć, a niemal każdy człowiek jest niezadowolony z jej działania. Ani osoby o wybitnych zdolnościach, mistrzowie, którzy zapamiętują i bezbłędnie odpamiętują niewyobrażalne ilości informacji, ani osoby świadomie doświadczające poważnych zaburzeń pamięci. Jak przejść od wiedzy na temat pamięci do jej aktywnego wspomagania? Na to pytanie odpowiadają autorzy „Treningu pamięci. Podręcznika trenera”.

Prof. dr hab. Przemysław Bąbel (dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Rady Dyscypliny Psychologii UJ oraz kierownik Zespołu Badania Bólu) i Agnieszka Baran (psycholożka, pedagożka, współautorka międzynarodowych projektów) piszą o zasadach skutecznej edukacji i wspomagania pamięci, tak istotnych w świecie, w których jesteśmy zewsząd bombardowani informacjami – a nasze mózgi muszą sprawnie wyselekcjonować te, które są rzeczywiście istotne, mają dla nas wartość i są godne zapamiętania. Autorzy przekonują jak ważna w procesie ćwiczenia pamięci jest koncentracja uwagi, porcjowanie informacji czy wykorzystanie wyobraźni. Mówią, jak działają różnego rodzaju efekty: pierwszeństwa, świeżości czy wyższości obrazu, zgodnie z którym efektywniej zapamiętujemy obrazy niż odpowiadające im słowa. Tłumaczą m.in. dlaczego zwykle lepiej pamiętamy to, co łączy się z odczuwaniem emocji. I dlaczego wzrastające emocje pozytywne wspomagają pamięć, a nawet stosunkowo niewielkie podniesienie poziomu tych negatywnych, niekorzystnie działa na zapamiętywanie i powoduje szybsze zapominanie – nie lubimy przecież wspominać tego, co źle nam się kojarzy.

Wbrew tytułowi, „Trening pamięci. Podręcznik trenera” to nie tylko poradnik metodologiczny i metodyczny dla specjalistów. To kompendium wiedzy, które umożliwi poprawne zaplanowanie, przeprowadzenie i ocenę skuteczności treningu pamięci w różnych grupach – dzieci i młodzieży, pracowników, seniorów, beneficjentów placówek edukacyjnych, instytucji kulturalnych czy organizacji pozarządowych. Książka omawia zasady wspomagania pamięci opartych na dowodach naukowych, pokazuje etapy procesu projektowania i realizacji treningu pamięci wraz z cennymi praktycznymi wskazówkami.

Notka o publikacji:

Trening pamięci. Podręcznik trenera. Przemysław Bąbel, Agnieszka Baran.
Wydawnictwo Naukowe PWN, wyd. II (I w WPWN), 2024.
EAN: 9788301236014. Więcej w księgarni PWN.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie