Tablice interaktywne redukują stres w pracy nauczyciela?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyZ badań TNS OBOP wynika, że zawód nauczyciela jest jedną z najbardziej stresujących profesji. Według danych Eurostatu 20% pracowników sektora edukacji doświadcza ryzyka zawodowego, a stres jest drugim najczęściej podawanym problemem zdrowotnym związanym z wykonywana pracą. Czy nowe technologie mogą obniżyć poziom stresu u nauczycieli?
 
Jak wynika z badań „Redukując stres w klasie”, opracowanych przez firmę SMART Technologies, tablice interaktywne mogą ograniczyć stres nauczycieli. Tablice interaktywne są intuicyjnymi narzędziami, które tworzą płaszczyznę współpracy z uczniami, oszczędzają czas nauczycieli na przygotowanie zajęć oraz sprzyjają aktywnej współpracy i przyjaznej atmosferze nauki podczas lekcji.

Obecnie na nauczycielach spoczywa nowe odpowiedzialne zadanie – muszą jak najlepiej przygotować uczniów do odnalezienia się w społeczeństwie informacyjnym, nauczyć młodzież współpracy oraz rozwiązywania problemów. Aby osiągnąć sukces edukacyjny nauczyciele powinni umieć odnaleźć się w multimedialnej rzeczywistości, która stała się już naturalnym środowiskiem funkcjonowania młodzieży.

Z badań przeprowadzonych w Ameryce Północnej, Europie i Azji wynika, że większość nauczycieli odczuwa również stres związany z wprowadzaniem nowoczesnych technologii - tylko 15% z nich nie ma obaw w obliczu konieczności ich stosowania. Wynika to z faktu, że często są gorzej przygotowani do korzystania z nowoczesnych urządzeń i programów niż ich uczniowie, którzy dorastali w świecie nowych technologii. Uwzględniając sposób zachowania i podejście nauczycieli do nowych technologii, naukowcy z firmy SMART Technologies opracowali narzędzia interaktywne, które dzięki łatwej, intuicyjnej obsłudze umożliwiają bezstresowe wejście w świat nowych technologii.

Badania przeprowadzone przez niezależne grupy badawcze wskazują także, że tablice interaktywne pomagają wyeliminować dwie główne przyczyny stresu: zbyt duże obciążenie pracą oraz brak możliwości spełnienia potrzeb wszystkich uczniów. Stosowanie tablic interaktywnych w klasach pozytywnie wpływa na planowanie zajęć, przedstawianie oraz powtarzanie materiału. Nauczyciele, którzy nie czują się obciążeni zadaniami, odczuwają mniejszy niepokój i pracują efektywniej.

badania i analizyTablice interaktywne oszczędzają czas planowania lekcji i przygotowania materiałów, pomagają różnicować zadania i skupiać się na indywidualnych potrzebach uczniów. Duży wpływ na poprawę jakości pracy ma możliwość udostępniania materiałów lekcyjnych online, dzięki czemu nauczyciele mogą dzielić się między sobą zadaniami oraz korzystać z lekcji przygotowywanych wcześniej. Zapisywanie materiałów w formie cyfrowej minimalizuje kłopoty z ich fizycznym przechowywaniem. Nauczyciele mogą w prosty sposób wracać do lekcji z poprzednich lat, wykorzystywać je na bieżąco oraz dostosowywać do obecnych potrzeb. Znika także problem przekazywania informacji o zajęciach nieobecnym w szkole uczniom, gdyż wszystkie informacje mogą zostać zapisane i wykorzystane w przyszłości.

„Dzięki tablicom interaktywnym świat multimediów staje się bliski, dostępny dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy dotknąć, by przenieść się z kosmosu do mikrokosmosu, by przenieść się w czasie, zobaczyć, posłuchać, powtórzyć, dopisać, dorysować… brać czynny udział w kreowaniu edukacyjnej rzeczywistości.” – mówi Dariusz Stachecki, wicedyrektor Gimnazjum im. Feliksa Szołdarskiego w Nowym Tomyślu.

(Źródło: SMART Technologies)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie