Rodzice: uczyć umiejętności XXI wieku

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyOddziaływanie technologii cyfrowych na rzeczywistość edukacyjną jest na tyle istotne, że powoli zmienia się w społeczeństwie świadomość potrzeb i wyzwań edukacyjnych. Do takiego wniosku można dojść po analizie ostatnich wyników badań Speak Up - rodziców, uczniów i nauczycieli - realizowanych przez organizację Project Tomorrow.
 
Szkoły muszą zacząć przygotowywać młodzież do życia w społeczeństwie informacyjnym – to przekonanie jest silne wśród dorosłych respondentów ogólnokrajowego badania w Stanach Zjednoczonych, z których tylko jedna trzecia uważa, że szkoły obecnie dobrze wypełniają swoje obowiązki.

Opinie rodziców i nauczycieli na temat roli technologii edukacyjnych w klasie często istotnie się różnią. Choć generalnie obie grupy zgadzają się, że korzystanie z urządzeń technologicznych jest dziś kluczowe w procesie nauczania i przyczynia się do edukacyjnego sukcesu uczniów, rodzice są coraz częściej rozczarowani poziomem edukacji technologicznej w szkołach. Tylko jedna trzecia rodziców i 40% uczniów (poziomy kształcenia 6-12) wyraziło zadowolenie z pracy nauczycieli i stosowania technologii edukacyjnych podczas zajęć. Z kolei zdecydowanie ponad połowa dyrektorów szkół uważa, że przygotowanie uczniów na wyzwania XXI wieku jest w ich szkołach bardzo dobre.
 
„Ta różnica zdań pomiędzy edukatorami i rodzicami pokazuje, że istnieje potrzeba lepszej integracji technologii i procesu nauczania w szkołach oraz potrzeba nowych doświadczeń edukacyjnych wśród uczniów.“ – zauważyła Julie Evans, dyrektor zarządzająca Project Tomorrow. „Rodzice nie uważają, że szkoły są skuteczne w przygotowaniu uczniów do zawodów XXI wieku, a ponadto uznają szerokie wykorzystanie technologii w edukacji szkolnej za klucz do sukcesów swoich dzieci.“

Rodzice uznali również, że nauczyciele potrzebują znacznie więcej szkoleń i lepszego dostępu do najnowszych technologii. Opowiadają się za szerokim wdrożeniem nowatorskich i opartych o nowe urządzenia metod kształcenia w szkołach, od elektronicznych podręczników, po tablice interaktywne, laptopy dla uczniów, symulacje komputerowe i rozmaite narzędzia ułatwiające organizację procesu dydaktycznego.
 
badania i analizyMamy do czynienia ze wzrostem świadomości rodziców na temat wyzwań edukacyjnych we współczesnym świecie. „Rodzice zaczynają rozumieć, że alfabetyzacja informatyczna jest potrzebna ich dzieciom w globalnej gospodarce XXI wieku.“ – zauważa Jessie Wooley-Wilson z korporacji Blackboard. „Dziś uczniowie regularnie korzystają na co dzień z rozmaitych urządzeń w życiu prywatnym, ale niestety niewielu ma takie same doświadczenia w trakcie formalnej edukacji.“

W badaniu Speak Up zebrano 335 tysięcy opinii uczniów szkół podstawowych i średnich, rodziców, nauczycieli ze Stanów Zjednoczonych. Jest to prawdopodobnie jedno z największych na świecie badań edukacyjnych dotyczących tematyki nowych technologii edukacyjnych. Organizacja podobnego badania w Polsce mogłaby przynieść bardzo ciekawe wyniki, chociaż należy się spodziewać, że stopień wykorzystania nowych technologii w edukacji (zarówno w szkole oraz na uczelni, jak i w domach) w Polsce jest jeszcze mimo wszystko niższy niż Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie jeszcze kilka lat minie, zanim rodzice w Polsce upomną się o bardziej nowoczesne kształcenie w polskiej szkole.

Raport z amerykańskich badań "Learning in the 21st Century: Parents‘ Perspectives, Parents‘ Priorities" zdecydowanie warty jest analizy pod kątem trendów, które wcześniej czy później do nas dotrą.
 
(Źródło: eSchoolNews.com)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Świetnie, nareszcie! Acz poprzez 'reductio ad absurdum' niestety (starożytnym wystarczyło że wyobraz...
Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie