Nie interesujemy się sprawami nauki i technologii?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyWiadomościami naukowymi i technologicznymi interesuje się w Europie więcej osób niż newsami o sporcie, kulturze czy polityce. Ale Polska jednak jest jednym z sześciu krajów Unii Europejskiej, których obywatele najmniej interesują się sprawami nauki - wynika z nowego sondażu Eurobaromertu. Badanie objęło ponad 26 tys. obywateli Unii Europejskiej, w tym tysiąc Polaków. 
 
Nauka i technologia to dla Europejczyków temat godny zainteresowania - jest nim zaciekawionych (bardzo lub całkiem) czterech na pięciu respondentów. Większym zainteresowaniem cieszą się jedynie problemy środowiska (88% zainteresowanych) i odkrycia medyczne (82%). Okazuje się, że nauka jest tematem popularniejszym niż sport, którym interesuje się dwie trzecie badanych, kultura i sztuka (62% respondentów) i polityka (68%).

W UE odkryciami naukowymi nie interesuje się zupełnie co piąty obywatel, a w Polsce brak zainteresowania tą tematyką deklaruje co trzecia osoba.

Największy odsetek badanych czuje się dobrze poinformowany w dziedzinie problemów środowiska (78%), polityki (73%), sportu (68%), odkryć medycznych (65%). W kwestii nauki i technologii dobrze poinformowanych jest 61% Europejczyków. Gorzej wypada tylko tematyka kulturalna (59%).

Jeśli chodzi o Polskę, wyniki są słabsze: o nauce czuje się dobrze poinformowanych 52% osób, z tego 9% Polaków czuje się w tym temacie bardzo pewnie.

W jaki sposób Europejczycy angażują się w naukę i technologię? Jak wynika z badań Eurobarometru, 39% ankietowanych deklaruje, że przeznacza pieniądze na badania medyczne, takie jak poszukiwanie leku na raka, 13% podpisuje petycje lub bierze dział w demonstracjach np. w sprawach energii atomowej, biotechnologii czy środowiska, 9% bierze udział w debatach publicznych o nauce i technologii, a 7% angażuje się w działania organizacji pozarządowych związanych z nauką i technologią.

Sondaż pokazuje jednak, że wśród Europejczycy są również sceptyczni wobec badań naukowych. Ponad połowa badanych uważa, że naukowcom nie należy ufać w kontrowersyjnych kwestiach nauki i technologii, bo są oni zależni od pieniędzy z przemysłu. 16% respondentów nie zgadza się z tym stwierdzeniem.

Jednocześnie połowa ankietowanych stwierdza, że pieniądze z prywatnych firm przeznaczane na naukę pozwolą na pełniejsze zrozumienie niektórych problemów. Ponad 50% badanych uważa też, że naukowcy z powodu swojej wiedzy, mają władzę, która czyni ich niebezpiecznymi.

Mimo sporego zainteresowania nauką i technologią, mieszkańcy Europy wykazują dużą wiarę w przesądy. Okazało się, że dwóch na pięciu Europejczyków wierzy w magiczną moc liczb. Najbardziej przesądni okazali się Łotysze i Czesi (60%), a najmniej - Finowie (21%). Wśród Polaków w magię liczb wierzy 48% osób.

Badania Eurobarometru są dostępne na tutaj (PDF) 
 
(Źródło: PAP Nauka w Polsce)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie