Kształcenie zawodowe dla Warszawy

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Oferta szkolnictwa w Warszawie powinna zwiększyć się w obszarach kształcenia: techników i średniego personelu technicznego do obsługi nieruchomości i firm, budownictwa, transportu i ochrony zdrowia - wynika z badań nad potrzebami warszawskiego rynku pracy. Badanie prowadzono m.in. wśród gimnazjalistów, uczniów ostatnich klas szkół zawodowych oraz wśród pracodawców.PHOTO: SXC.HU

Jak powiedziała prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, według prognoz ekspertów w 2020 r. w Warszawie największy popyt będzie na pracowników w usługach osobistych (chodzi m. in. o usługi opiekuńcze, ale też usługi fryzjerskie i kosmetyczne, rehabilitacja), w transporcie i dystrybucji, a także w usługach informatycznych, gastronomicznych, elektronicznych, turystyczno-hotelarskich, budowlanych i medycznych.

"Z kolei zawody +spadkowe+ to zawody ekonomiczno-administracyjne, związane z przetwórstwem spożywczym oraz ogrodnicze i rolnicze" - powiedziała Kłosiewicz-Górecka. "Najmniejsze zapotrzebowanie będzie na pracowników niewykwalifikowanych" - podkreśliła.

Zaznaczyła przy tym, że żadne badanie - także i to - nie jest w stanie wskazać w sposób jednoznaczny i ostateczny, czy dana szkoła i dany zawód za 20 lat będą w danym miejscu potrzebne, a inne nie. "To bardzo długi okres prognozowania, a nasza rzeczywistość jest bardzo chwiejna, dynamiczna i zaskakująca" - oceniła.

Wicedyrektor Biura Edukacji Mieczysława Nowotniak przypomniała, że od 2007 r. władze Warszawy prowadzą działania na rzecz dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy i promujące szkolnictwo zawodowe wśród gimnazjalistów.

Z danych Biura Edukacji wynika, że z roku na rok rośnie w Warszawie zainteresowanie uczniów nauką w szkołach zawodowych. W 2006/07 do klas I techników przyjęto 3473 uczniów, a w 2011/12 - już 4783 uczniów. Obecnie ok. 30% uczniów stołecznych szkół ponadgimnazjalnych kształci się w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych.

Projekt „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Warszawie a potrzeby rynku pracy – diagnoza i prognoza”, realizowany w latach 2009-2011, o wartości 1,5 mln zł, był współfinansowany przez Unię Europejską. Celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, wykazanie zawodów deficytowych i nadwyżkowych, określenie motywów wyboru kształcenia zawodowego przez młodzież.

(Źródło: PAP Nauka w Polsce)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie