Najbardziej lubianym przedmiotem ścisłym polskich licealistów jest matematyka (wskazało ją 31,5% respondentów), następnie biologia (29,5%), chemia (25%) i fizyka (17,9%). Listę ulubionych przedmiotów licealistów otwierają języki obce oraz język polski (odpowiednio 42,5 i 32%). Licealiści cenią matematykę jako przedmiot rozwijający intelekt i zdolność logicznego myślenia. Biologia jest lubiana ze względu na walory poznawcze wynikające z jej empirycznego charakteru, natomiast chemia i fizyka - ze względu na realizowane doświadczenia.
Oto wnioski z ogólnopolskich badań "Barometr edukacyjny Bayer", przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Bayer w październiku 2011. Ich celem było zdiagnozowanie postaw polskich licealistów względem nauk ścisłych. Badania są elementem programu promocji nauk ścisłych wśród młodzieży, realizowanego pod patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej.
Przedmioty ścisłe a przyszły zawód
Zapytani o przedmioty, których uczą się pod kątem przyszłej pracy zawodowej, licealiści na pierwszym miejscu wymieniają języki obce, ale na drugim - matematykę, na trzecim – biologię. Chemia i fizyka plasują się na piątym i szóstym miejscu (za językiem polskim). W odniesieniu do kariery zawodowej licealiści doceniają matematykę za możliwość pracy w różnych zawodach, fizykę – sposobność znalezienia pracy za granicą, a pracę związaną z chemią i biologią uważają za rozwijającą.
Licealiści najczęściej spodziewają się, że ich praca zawodowa – poza walorami płacowymi – będzie ciekawa i zgodna z zainteresowaniami (69,8%). Jednocześnie dostrzegają korzyści, jakie mogą mieć przedmioty ścisłe dla ich życia zawodowego. Matematyka daje możliwość zatrudnienia w wielu zawodach (83,8%), biologia i chemia zapewnią ciekawą, rozwijającą pracę (odpowiednio 75,4 oraz 72,8% wskazań), dzięki fizyce łatwo znaleźć zatrudnienie za granicą (64,9%).
Jednocześnie licealiści deklarują wolę związania przyszłości z ulubionym przedmiotem ścisłym: 33,8% miłośników fizyki i 28,4% matematyki będzie kontynuowało naukę na kierunkach ścisłych, w tym politechnicznych, 33,8% uczniów lubiących chemię i 31,8% biologię – na kierunkach medycznych.
Fascynujące doświadczenia
"Zrozumienie pojęć z zakresu nauk ścisłych wymaga dużego nakładu pracy, dobrego przygotowania, wielu ćwiczeń, rozwijania logicznego myślenia i pomocy dorosłych w tej żmudnej pracy" – mówi dr Stefania Elbanowska-Ciemuchowska z Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, konsultant merytoryczny programu. "Czynnikiem wpływającym na emocje i powodującym zwiększenie atrakcyjności przedmiotu są doświadczenia.
"Zarówno badania, jak i opinie ekspertów potwierdzają jak istotne dla motywacji młodych ludzi jest ukazanie fascynującego, doświadczalnego oblicza nauk ścisłych" - mówi Dirk Ehle, prezes Bayer sp. z o.o. "Dlatego w przyszłym roku, w ramach zainicjowanego przez nas programu promocji nauk ścisłych, uruchomimy w Warszawie Showroom Bayer, w którym będziemy organizować lekcje z wykorzystaniem różnego rodzaju eksperymentów."
"Wyzwania przyszłości takie, jak starzenie się społeczeństw i wzrost liczby ludności świata, niosą nowe wymagania względem nowoczesnych leków, pozyskiwania żywności i energii" - dodaje prof. Günter Benz, Corporate Development Innovation Science Relation, Bayer AG. "Ogromna tu rola innowacyjności, wypracowywanej przez nauki ścisłe i techniczne. Bayer, jako firma zatrudniająca ponad 10 000 pracowników w dziale badań i rozwoju, ma świadomość tych globalnych trendów."
Badanie "Barometr edukacyjny Bayer" zrealizował instytut Millward Brown SMG/KRC w październiku 2011 metodą ankiety audytoryjnej na próbie 543 uczniów klas pierwszych liceów ogólnokształcących w całym kraju.