Uczyć Internetu od małego

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ImageWyniki badań realizowanych przez dwie amerykańskie instytucje non-profit – Common Sense Media i Cable in the Classroom wskazują, że dorośli Amerykanie dostrzegają znaczenie Internetu dla rozwoju swoich dzieci. Jak deklaruje 85% badanych rodziców - od małego starają się uczyć swoje dzieci, w jaki sposób korzystać i zachowywać się w Internecie.

 

Z drugiej strony dużo mniej rodziców potrafi przekazać swoim pociechom wiedzę, na temat tego, w jaki sposób sprawdzić wiarygodność stron albo ocenić, czy strona nie zawiera nierzetelnych, nielegalnych czy nacechowanych uprzedzeniami informacji.

Tego typu badania przynoszą cenne informacje dla edukatorów, wskazują bowiem na luki w wiedzy dzieci na temat Internetu. Wprawdzie dla młodego pokolenia Internet jest naturalnym środowiskiem, w którym dzieci i młodzież funkcjonują od najmłodszych lat, ale w dużej mierze to właśnie od rodziców i szkoły zależy, czy będą one potrafiły efektywnie korzystać z tego narzędzia w późniejszym życiu. Z drugiej strony wsparcia edukacyjnego w zakresie Internetu potrzebują również rodzice, którzy powinni być w pełni świadomi korzyści i zagrożeń oraz kierunków rozwoju sieci, aby móc potem przekazać tę wiedzę dzieciom.

Rodzice wyraźnie dostrzegają zalety Internetu. Większość z nich uważa, że pozwala on zdobyć umiejętności i informacje niezbędne do osiągnięcia sukcesu w szkole, a także pomaga młodzieży rozwijać ich zainteresowania, prezentuje różnorodne kultury i idee, pod wpływem których kształtuje się świadomość młodzieży. Ponad 93% badanych stara się jednak kontrolować strony, które odwiedzają ich dzieci. Najwięcej bezpieczeństwem w sieci przejmują się matki i opiekunki dzieci.

Zdecydowana większość rodziców i opiekunów rozmawia ze swoimi dziećmi na temat zachowania w Internecie i zagrożeń. Starają się również kontrolować od czasu do czasu, czy dzieci stosują się do zaleceń. Z drugiej strony rodzice zachęcają dzieci do poszukiwania i studiowania informacji na temat bieżących wydarzeń, dostrzegając w Internecie olbrzymi potencjał rozwojowy, możliwość kreatywnego wyrażania się i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami mającymi podobne zainteresowania.

Oprócz nielegalnych i niebezpiecznych treści, rodzice najbardziej przejmują się coraz większą siłą reklamy i komercyjności serwisów internetowych, obawiają się prostackiego języka używanego często przez młodzież i zmanipulowanych informacji.

„Zalecamy wszystkim rodzicom, aby regularnie rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat Internetu, aby wskazywali im profesjonalne źródła informacji, informowali o zasadach bezpieczeństwa w sieci i sposobie zachowania. Powinni też uznać nauczycieli w szkołach jako ważnych partnerów w tej edukacji.” – konkluduje Anne Zehren, prezes Common Media Sense, organizacji, która zajmuje się monitoringiem mediów i prowadzi działania podnoszące jakość przekazu w mediach adresowanego do dzieci i ich rodziców.

Więcej wyników amerykańskiego badania zawiera informacja w portalu eSchoolNews.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu). 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie