Tematy ważne dla oświaty w Rzeczpospolitej raczej nietrudno wymienić – wystarczy przejrzeć zasoby Edunews.pl, Edustore.eu, Edukacji i Dialogu, czy Osi Świata… Nie będę ich tu wyliczał. Jest ich wiele. To ważkie tematy, bo mówią między innymi o przestrzeni uczenia się, o krajobrazie edukacyjnym, o umiejętności uczenia się...
Jest jednak jedno zagadnienie nieporuszane, a chyba istotne dla wszystkich nauczycieli. Jak przeprowadzić porządną lekcję?
Jak przeprowadzić porządną lekcję z uwzględnieniem wszystkich bardziej lub mniej ogólnych, ale zawsze postulatywnych propozycji nowej dydaktyki. Bo ja uważam, że stara się raczej nie sprawdza – przyczyny też mniej więcej są znane.
Jak przeprowadzić porządną lekcję? Chciałbym przeżyć taką lekcję na wybranym etapie kształcenia z dowolnego przedmiotu. Chętnie przyjadę obejrzeć.
Jak przeprowadzić porządną lekcję? Jak doskonalić nauczycieli, żeby potrafili taką lekcję przeprowadzić? Jak kształcić studentów, przyszłych pedagogów, aby potrafili ją zrealizować? Chciałbym też zobaczyć zajęcia z metodyki oraz praktyki studenckie. Chciałbym…
Aleksander Lubina – nauczyciel języka niemieckiego w Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, od 1992 doradca i konsultant, 10 lat pracy w komisjach ds. awansu zawodowego nauczycieli, pracował 9 lat w szkołach podstawowych, 11 lat w gimnazjach, 13 lat w liceach, 6 lat na uniwersytecie. Autor programów nauczania, projektów, skryptów, poradników, śpiewnika – publicysta, pisarz, poeta. Wykształcenie zdobył w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Germanista, andragog, regionalista. Przykłady z praktyki autora na stronie Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach.