Polacy o zakazie korzystania ze smartfonów w szkołach

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prawo krajowe nie reguluje (jeszcze - jak dodają niektórzy zwolennicy formalnych rozwiązań) kwestii korzystania przez uczniów ze smartfonów w szkołach i innych placówkach oświatowych. Ustalają one te zasady we własnym zakresie. O stosunek do szkolnego zakazu smartfonów w szkole pytał Polaków CBOS w marcu br.

Idea zakazania używania smartfonów w szkołach spotyka się z pozytywnym odzewem. Za zakazem opowiada się trzy czwarte badanych (73%), w tym blisko połowa (47%) wyraża aprobatę w sposób zdecydowany. Przeciwnego zdania jest co piąty pytany (21%).

Z uzyskanych deklaracji respondentów wynika, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ogólnych, jednolitych regulacji dotyczących korzystania przez uczniów ze smartfonów w szkołach niż to, żeby każda szkoła ustalała zasady we własnym zakresie (71% wobec 25%).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (419) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 marca 2025 roku na próbie liczącej 1047 osób.

Komentarz

Chociaż o wprowadzanych przez różne kraje zakazach smartfonowych w szkołach słychać coraz częściej w polskich mediach - i jak widać postulat ten ma całkiem spore poparcie społeczne - nie wydaje się, aby taki zakaz miał istotny wpływ na rozwiązanie problemu nadmiernego korzystania z telefonów i mediów społecznościowych przez dzieci.

Nie tak dawno w rozmowie z PAP Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa wprost mówiła, że czas spędzany przez dzieci np. w TikToku czy innych mediach (ok. 40h tygodniowo!) jest głównie po szkole, więc sam zakaz szkolny nie rozwiąże żadnego problemu społecznego (posłuchaj).

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania skuteczności takich zakazów - jak można było przypuszczać, zmiany na lepsze raczej nie widać nawet w dłuższym terminie (przeczytaj tutaj). Jak wskazują badacze mediów społecznościowych - potrzebujemy czegoś w zamian, pewnego "ultrastyku", który mógłby wypełnić lukę po smartfonie, co jednak wcale nie jest łatwe do realizacji (pisał o tym Witold Kołodziejczyk - więcej tutaj).

No i oczywiście - kluczowa jest tu rola rodziców. Jeśli rodzice nie będą ograniczać przebywania w sieci swoim dzieciom - trudno spodziewać się realnej poprawy. A takie działanie jest bardzo trudne do przeprowadzenia, z wielu powodów i nie ma cudownych recept. Rodzice raczej nie pójdą na wojnę smartfonową ze swoimi dziećmi…

A z drugiej strony – szkoła jako instytucja edukacyjna również powinna uczyć, jak odpowiedzialnie i racjonalnie korzystać z nowoczesnych technologii. I takie zakazy raczej nie pomagają w kształtowaniu odpowiedzialności i kompetencji cyfrowych.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Obszukiwanie uczniów na bramie? Patrole wyłapujące użytkowników smartfonów w szatniach, ubikacjach i...
Ppp napisał/a komentarz do Regulowanie emocji uczniów
Zamiast "uczyć walki ze stresem", lepiej, szybciej, prościej i taniej jest go po prostu NIE POWODOWA...
Do komentarza Ppp: "matematyka potrzebna w życiu", czyli gdzie? Bo jeśli kończy Pan/Pani na trzeciej...
Ludzie przeginają. Skoro tacy wrażliwi na konstruktywną krytykę, niech wyłączą internet i pójdą na s...
Cichy Janusz napisał/a komentarz do Niż demograficzny niczego nie rozwiąże!
Obawiam się, że myślenie i działanie wielu samorządowców będzie sprowadzało się do pomysłów na zagęs...
Trwają prace, aby od 1 września 2025 roku obowiązywał zakaz korzystania z telefonów w polskich szkoł...
Uszeregowanie pytań w teście - BARDZO WAŻNE. Nawet, jeśli wynik końcowy nie będzie wyraźnie lepszy, ...
Maciej M. Sysło napisał/a komentarz do O umiejętnościach matematycznych w życiu i w szkole
Panie Redaktorze, proszę nie upubliczniać takiego głosu jak komentarz Ppp na temat nauczania matemat...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie