Rozmowy o szkole 2.0

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podczas konferencji "Szkoła z klasą 2.0" zorganizowanej w Warszawie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą rozmawialiśmy z prof. Maciejem M. Sysło z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - na temat idei szkoły 2.0 jako pewnego kierunku rozwoju edukacji. Zapraszamy do wysłuchania podkastu.

Znacznik 2.0 przyjęto używać przy opisywaniu zmiany, która nastąpiła w ostatniej dekadzie (ok. 2004 Tim O’Reilly upowszechnił termin Web 2.0) po pojawieniu się społecznościowego internetu, w którym przestaliśmy być – jako użytkownicy sieci – jedynie biorcami treści w nim publikowanych. Pojawienie się narzędzi umożliwiających współuczestnictwo w kształtowaniu zasobów sieci wyzwoliło niespotykaną aktywność internautów, wskutek czego nastąpił i ciągle następuje dynamiczny przyrost ilości informacji dostępnej w sieci. Każdy z nas może być nie tylko czytelnikiem, ale i autorem treści, które będą mogli czytać i komentować inni internauci.

Analogicznie możemy – choć jak widać ze sporym opóźnieniem – mówić o idei szkoły 2.0, która wyzwoli większą aktywność i kreatywność uczestników szkoły: przede wszystkim uczniów, ale i nauczycieli, z pożytkiem dla rozwoju tak osobistego, jak i całego systemu oświaty. Idea ta w zasadzie na całym świecie, we wszystkich narodowych systemach edukacji, znajduje się jeszcze w powijakach, choć niektóre kraje są bardziej zaawansowane w tej istotnej przebudowie i unowocześnianiu szkolnictwa (np. Korea Płdn., Wielka Brytania, Singapur, Stany Zjednoczone). Inicjatywy budowy szkoły 2.0 pojawiają się także w Polsce, czego dowodem są projekty realizowane m.in. przez CEO czy koalicję podmiotów na Dolnym Śląsku (Dolnośląska e-Szkoła).

Warte podkreślenia jest to, że sama idea Szkoły 2.0 nie stoi w opozycji do idei szkoły jako takiej. Możemy mówić o przejściu na wyższy etap rozwoju szkoły – o szerszym włączeniu technologii informacyjnej w proces nauczania poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, odpowiednie przygotowanie nauczycieli, oraz utworzenie elektronicznych platform uczenia się. To, czego nam w Polsce brakuje, to systemowego podejścia do tak istotnej zmiany w szkole – Ministerstwo Edukacji Narodowej w zasadzie milczy w temacie tak istotnych zmian w nauczaniu i uczeniu się. Posłuchajmy rozmowy z prof. Maciejem M. Sysło, który od wielu lat zaangażowany jest w prace nad modernizacją polskiej szkoły:

{mp3}msyslo_szkola20{/mp3}

 

Motyw muzyczny wykorzystywany w podkastach Edunews.pl pochodzi z płyty Nine Inch Nails pt. Ghosts I-IV: utwór 3-Ghosts I, dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 US

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie