Pozwólcie uczniom zabłysnąć

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Do odważnych świat należy! To dotyczy również nauczycieli, którzy dzisiaj starają się eksperymentować w dydaktyce z nowymi technologiami i metodami pracy. Wielu z nich nie spodziewało się, że tak niewielka zmiana może zmienić tak wiele w edukacji uczniów. O tym rozmawiamy dziś z Agnieszką Bilską, nauczycielką z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach.

W zasadzie wszystko sprowadza się do pewnego eksperymentu, który potem szybko może przerodzić się w edukacyjną praktykę. Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne są wszędobylskie – są z nami w codziennym życiu, kiedy śpimy – są obok nas, kiedy jemy, pewnie znajdują się na stole kuchennym, idą z nami w torbach i kieszeniach do szkoły lub pracy... Skoro zawsze są obok nas, to znaczy, że również w edukacji powinny zostać sensownie wykorzystane. Bardzo wiele zależy tu od nauczyciela i jego planu wykorzystania technologii w służbie edukacji. Posłuchajmy rozmowy nagranej podczas konferencji „Szkoła z klasą 2.0” w Warszawie:

Pani Agnieszka zaproponowała kiedyś swoim uczniom gimnazjum, aby jako pracę domową zrobili multimedialne prezentacje o sobie. I tak się zaczęło... Uczniowie zaczęli przygotowywać wspaniałe prezentacje multimedialne i filmy. Przykłady ich pracy widzieliśmy podczas wspomnianej konferencji, a ten film (który już pokazywaliśmy jakiś czas temu), też jest ich dziełem:

Warto pokazywać nauczycieli, którzy w naszych polskich warunkach potrafią uczyć nowocześnie. Może dzięki temu więcej osób przełamie swój strach przed zaproszeniem uczniów do bliższej współpracy na rzecz podniesienia jakości procesu nauczania? Warto pozwolić uczniom zabłysnąć – w końcu szkoła jest dla nich. Dobrze użyte w procesie nauczania technologie wyzwalają kreatywność w edukacji – pamiętajmy o tym.

[Motyw muzyczny wykorzystywany w podkastach Edunews.pl pochodzi z płyty Nine Inch Nails pt. Ghosts I-IV: utwór 3-Ghosts I, dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 US]   (Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Paweł
  Dziwię się, że Redakcja portalu edukacyjnego akceptuje używanie przez Autora języka pogardliwego wob...
 • Written by Adam Cichowicz
  Bardzo trafna uwaga. Moodle jest przecież pełną, systemową platformą stworzoną (i stale unowocześnia...
 • Written by Robert Raczyński
  Pani Joanno, dziękuję za te słowa. Choć Pani "klęski" dla wielu byłyby ogromnym osiągnięciem, pomaga...
 • Written by Robert Raczyński
  "...informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające..." - Na co komu ministerstwo, które nie...
 • Written by Adam
  W 2012 roku MEN informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające e-nauczanie. Opracowano takż...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie