Jak dobrze rozpocząć rok szkolny?

fot. Superbelfrzy RP

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mijały wakacje, nadchodził wrzesień, a w rozmowach nauczycieli coraz częściej pojawiał się temat dotyczący pierwszych dni nowego roku szkolnego. Wkrótce zaroiło się od postów z oryginalnymi pomysłami, więc postanowiliśmy się nimi podzielić “na żywo”. I tak 27 sierpnia br. odbył się pierwszy webinar Superbelfrów pod tytułem: „Nauczyciele na start, czyli jak dobrze rozpocząć nowy rok szkolny,” który otworzył cykl comiesięcznych inspirujących spotkań online pt. “Superbelfrzy Nocą.”

Nad pierwszym odcinkiem pracował cały sztab Superbelfrów, poczynając od giełdy pomysłów, a na finalnej wersji zaproszenia na spotkanie kończąc. Wszystkie sprawy ustalaliśmy wspólnie. Zależało nam, aby webinar był połączeniem wykładu, warsztatu i dyskusji. Ważna była dla nas także atmosfera, czyli żeby wieczór przebiegał na luzie, bez spinania się oraz z humorem. Dziś mamy poczucie, że cel został zrealizowany a oczekiwania uczestników przedstawione nam na początku webinarium spełnione.

Dzięki energii i pasji prelegentek – Marty Florkiewicz – Borkowskiej i Joanny Apanasewicz oraz moderatorki Agnieszki Bilskiej – w fantastycznie pozytywnej atmosferze udało się zrealizować warsztat online, podczas którego uczestnicy stworzyli własne prace z wykorzystaniem omawianych narzędzi. Powstały cudne akronimy imion jako aktywność proponowana na pierwsze lekcje nowego roku szkolnego dla klas, które dopiero się poznają (ale i nie tylko) oraz genialne memy, zastosowane w celu prezentacji zasad zachowania i postępowania w klasie zamiast nudnych regulaminów. Zresztą, zobaczcie sami:

fot. Superbelfrzy    fot. Superbelfrzy

Więcej prac uczestników wykonanych podczas i po webinarze znajdziecie tutaj (akronimy imion) oraz tutaj (inne memy uczestników, nie tylko o charakterze regulaminu szkolnego).

Podczas webinarium pojawiły się także przykłady wykorzystania szeregu darmowych narzędzi i aplikacji, między innymi:

Po zakończonym spotkaniu każdy uczestnik Nocy z Superbelframi otrzymał odznakę. Planujemy przyznawać je za udział we wszystkich Nocach z Superbelframi.

Jest to nasze pierwsze przedsięwzięcie tego typu i oczywiście staraliśmy się, aby wszystko było dograne, ale zdajemy sobie sprawę, że zawsze może być lepiej i dlatego będziemy wdzięczni za wszelkie konstruktywne uwagi, przemyślenia i wskazówki, które pomogą nam następne webinaria przygotować jeszcze lepiej. Dziękujemy także za refleksje i pomysły, które jeszcze tego samego wieczoru pojawiły się na padlecie podsumowującym nasze spotkanie. Najbardziej cieszy nas fakt, że do dzisiejszego dnia uczestnicy wciąż umieszczają tam swoje relacje i zdjęcia z wykorzystanych webinarowych pomysłów: http://pl.padlet.com/apanaski/SuperBelfrzyNoca.

Niektóre opinie na temat webinarium, które wyrazili uczestnicy w ankiecie utwierdzają nas w przekonaniu, że już czas zacząć przygotowywać następne, a właściwie cały harmonogram spotkań na kolejne miesiące:

“Bardzo mi się podobało. Proszę o więcej!”

“może troszkę wolniej ;-) ale sama nie wiem, bo w tym tempie są emocje :-)”

“W obecnym zachwycie nie mam żadnych wskazówek, a już na pewno uwag!!!!”

“Myślę, że można robić powtórki, krótkie działania na konkretnych narzędziach - na następnym z poprzedniego, ale może już w postaci zadań z instrukcją, dla tych, którzy byli (a myślę, że będziecie mieć stałych słuchaczy)”

Tymczasem prosimy o czujność, bo już niedługo na naszym facebookowym fanpage’u pojawi się informacja dotycząca kolejnego spotkania online, a tego wydarzenia nie można przecież przegapić.

A tych uczestników, którzy nie mieli okazji towarzyszyć nam w spotkaniu live lub mają ochotę ponownie nas zobaczyć i posłuchać zapraszamy do obejrzenia Webinaru nr 1 w wersji filmowej:

Zapraszamy!

Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka. Licencja: CC-BY-SA.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Danuta
  Racja. Poczucie sensu jest konieczne. Jeśli wykreślimy zadania, które nie maja sensu, to będziemy mi...
 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie