Jak dobrze zrobić mini-projekt w klasach I-III?

fot. Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W dzisiejszym świecie, który zmienia się coraz szybciej, edukacja musi być przystosowana do wymagań współczesnego społeczeństwa. Już na początku swojej szkolnej przygody, dzieci uczą się nie tylko podstawowych umiejętności takich jak: czytanie, pisanie i liczenie, ale także rozwijają szeroki zakres kompetencji kluczowych, które są niezbędne w dynamicznym i zmieniającym się świecie.

Dzieci na wczesnym etapie edukacji są naturalnie ciekawe świata i zainteresowane praktycznymi zastosowaniami wiedzy, dlatego praca nad projektem stwarza dla nich znaczące i satysfakcjonujące zadanie.

Projekty klasowe stanowią doskonałe narzędzie do realizacji założeń podstawy programowej, umożliwiające uczniom możliwość eksperymentowania, twórczego myślenia i poszukiwania nowatorskich rozwiązań. Poprzez formułowanie pytań, planowanie działań, testowanie pomysłów oraz prezentowanie efektów swojej pracy, uczniowie rozwijają umiejętności potrzebne nie tylko w dalszym etapie edukacji, ale także w przyszłości.

Dostarczają angażujące i motywujące doświadczenia naukowe. Pozwalają na indywidualizację procesu nauczania, umożliwiając dostosowanie zadań do zainteresowań, umiejętności i potrzeb każdego ucznia. Ponadto, wielość działań w trakcie realizacji projektu pozwala na zaspokojenie różnych stylów uczenia się oraz promuje akceptację i szacunek dla różnorodności w grupie klasowej.

Projekty klasowe mogą być także świetną okazją do zwiększenia zaangażowania rodziców w proces edukacyjny swoich dzieci. Mogą pomagać w przygotowaniu projektów, dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami oraz wspierać je w realizacji pomysłów.

Warto zauważyć, że projekty klasowe nie tylko pomagają uczniom w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, ale także uczą ich samodzielności, odpowiedzialności i inicjatywy. Dlatego też, praca metodą projektową jest niezwykle cennym narzędziem w edukacji wczesnoszkolnej, która powinna być wykorzystywana jak najczęściej, aby zapewnić uczniom jak najbardziej satysfakcjonujące i skuteczne doświadczenia naukowe.

Zobaczcie, jak przebiegał nasz mini-projekt – opowiadałam o nim na INSPIR@CJACH WCZESNOSZKOLNYCH 2024:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 23-24 marca 2024 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2024 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini.

Partnerem głównym konferencji była firma Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: Eduko, Fundacja Medicover & FitSchool, Fundacja Szkoła z Klasą & Asy Internetu, Learnetic, Moje Bambino, Nowa Era, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, FAST Heroes, IT Edu.

Więcej informacji o konferencjach w zakładce Wydarzenia na edunews.pl.

 

Notka o autorce: Agnieszka Herszel-Pościk jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddz. Integracyjnymi im. T. Kościuszki w Pabianicach. Oligofrenopedagog i specjalistka w PODNiDM w Pabianicach. Trenerka w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog oraz programie Zaprogramuj Przyszłość (2019/2021). Instruktorka ZHP. Należy do grupy Superbelfrzy Mini.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Maciej M. Sysło
  Jako komentarz kilka cytatów: Oscar Wild: edukacja to rzecz godna podziwu, ale dobrze jest od czasu d...
 • Written by Ppp
  Kiedy ja chodziłem do szkoły popularna była raczej metafora "szkoła naszym spólnym więzieniem". Choc...
 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie