Wakacje: bezpieczeństwo nad wodą

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wakacje to czas, kiedy większość z nas poszukuje chwili wypoczynku. Uciekając przez zgiełkiem wielkich miast, najchętniej odpoczywamy na łonie natury w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Często kierunkiem naszych letnich podróży są okolice jezior, rzek i tereny nadmorskie. O czym należy pamiętać podczas wakacyjnych wypraw, opowiada Bartosz Milewski ze szkoły żeglarskiej Róża Wiatrów.

Letni wypoczynek nad wodą wymaga od każdego z nas rozwagi i czujności. Wystarczy, że zapamiętamy kilka najważniejszych zasad, których powinniśmy przestrzegać w kontakcie z wodą, by nasze wakacyjne przygody były bezpieczne i przyjemne. Co zatem jest najważniejsze, kiedy chcemy pobawić się w wodzie i jakie miejsca wybierać, aby nie spotkały nas przykre niespodzianki? 

„Po pierwsze, nigdy nie powinniśmy pływać samotnie. Jeśli jest to możliwe wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy“ - odpowiada Bartosz Milewski. Dno każdego kąpieliska powinno być równe, bez gwałtownych spadków i nieregularnych dziur. Jeżeli nie wypoczywamy w okolicach kąpieliska, zawsze powinien nam ktoś towarzyszyć. Wybierajmy wówczas miejsca, które znamy, bądź takie, które zostały wcześniej sprawdzone przez naszych znajomych. Jeśli jednak zdecydujemy się skorzystać z kąpielisk wcześniej niesprawdzonych, zwróćmy uwagę na brzegi jeziora lub morza – powinny być łagodne i twarde. Nigdy nie kąpcie się w nieznanej rzece, stawach, czy gliniankach. Osoby nieumiejące pływać lepiej niech nie oddalają się z płytkich miejsc. Nie powinniśmy polegać także na dmuchanych zabawkach i materacach, ich atrakcyjność nie koniecznie wiąże się z bezpieczeństwem.

Wchodząc do wody należy też pamiętać o stopniowym schłodzeniu się. Nagłe wskoczenie do wody w upalny dzień może spowodować doznania szoku termicznego, skurczu, a w konsekwencji nawet utonięcie! Nie należy też zbyt długo przebywać w wodzie - szczególnie w chłodniejsze dni, ponieważ grozi nam wychłodzenie. Po wyjściu z wody trzeba się szybko osuszyć i założyć suche ubranie. – W słoneczne dni nie zapominajmy, że nawet będąc w wodzie cały czas świeci na nas słońce. Bardzo łatwo wtedy nabawić się oparzeń słonecznych, których skutki mogą pokrzyżować nam letni wypoczynek. Dlatego przed wejściem do basenu, jeziora czy morza musimy się dobrze nasmarować kremem z wysokim filtrem. Najlepiej jeśli krem jest wodoodporny. Jeśli nie, czynność tą musimy często powtarzać, aby uchronić naszą skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

Bartosz Milewski przestrzega również, aby w żadnym wypadku nie skakać do wody w nieznanym miejscu. – W 9 na 10 przypadków woda będzie głęboka i nic się nam nie stanie. Ale co jeśli w tym jednym przypadku okaże się że jest płytko lub tuż pod powierzchnią znajduje się zatopiona kłoda?! Nawet najlepsi pływacy nigdy nie pływają na długi dystans bez asekuracji. Pamiętajcie o tym. Jeżeli chcecie potrenować i dobrze się w wodzie zmęczyć, pływajcie wzdłuż brzegu. Jeżeli natomiast marzy Wam się przepłynięcie jeziora w poprzek, to oczywiście w trosce o Wasze bezpieczeństwo bijcie kolejne rekordy w asyście łodzi i z bojką - tzw. "Pamelką".

Wiemy już, jakich zasad powinniśmy przestrzegać w okolicy kąpielisk nad którymi wypoczywamy. A jak zachowywać się wypływając na szersze wody? Na wodnych akwenach możemy również spędzać świetnie czas z wykorzystaniem sprzętu dostępnego w ośrodkach wczasowych i wypożyczalniach. Od najprostszego, jak łódka wiosłowa czy kajak po jachty żaglowe i motorówki. W przypadku jachtów bezwzględnie konieczna jest obecność osoby, która posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Nauka prowadzenia żaglówki to minimum dwa tygodnie pod okiem doświadczonego instruktora, rodziców czy starszych kolegów.

Wchodząc na jacht musimy mieć pewność, że kieruje nim odpowiednia osoba. W przypadku prostszych sprzętów jak łódki wiosłowe, rowery wodne, czy kajaki możemy sobie poradzić sami. Bez problemu nauczymy się pływać takimi jednostkami w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajmy, aby zawsze zabrać ze sobą kamizelki asekuracyjne. W przypadku lekkich chwiejnych jednostek zdecydowanie powinniśmy je mieć na sobie, a na dużych i bardziej stabilnych łodziach wystarczy że będą pod ręką. Przed wypłynięciem koniecznie należy sprawdzić, czy kamizelki są w dobrym stanie. Spróbujmy je założyć, aby mieć pewność, że są dobrze dopasowane i ciasno przylegają do ciała. Kiedy znajdziemy się w wodzie, źle dopasowana kamizelka, może nawet pogarszać sytuację. W miarę naszych możliwości przed wypłynięciem ocenimy również stan techniczny naszego sprzętu. Jeśli stan kamizelki, czy łódki budzi Wasze zastrzeżenia nie wahajcie się prosić o inny egzemplarz.

Jeżeli planujecie wypłynąć na dłużej niż godzinę, bezwzględnie należy zapoznać się z prognozą pogody. Będąc na wodzie również trzeba zwracać baczną uwagę na wygląd nieba. Burzowe chmury najbardziej lubią się pojawiać w upalne dni. Jeżeli planujecie dalszy wypad, to koniecznie zapoznajcie się z akwenem, po którym będziecie pływać. Niezbędna będzie dobra mapa, a dodatkowo przyda się też przewodnik.

Żeglarze, którzy są najlepiej wyspecjalizowani w poruszaniu się po szlakach wodnych korzystają z tak zwanych locji - czyli ksiąg dokładnie opisujących każdy akwen. Warto brać przykład z najlepszych! Poznanie akwenu jeszcze na etapie planowania wyprawy pozwoli dotrzeć do najciekawszych miejsc i ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami - jak na przykład ostre kamienie tuż pod powierzchnią wody. Wypływając pamiętajcie też o swoich telefonach. Warto zamknąć je w szczelnych opakowaniach i zapisać numer ratunkowy. W sklepach blisko akwenu bez problemu można nabyć tańsze odpowiedniki, które w zupełności staną na wysokości zadania.

Bezpieczne wakacje to hasło, które oprócz świetnej zabawy i niezapomnianych wspomnień powinno towarzyszyć nam podczas letnich podróży. Bez względu na to, czy nasz wypoczynek jest zaplanowany, czy preferujemy wyjazdy spontaniczne zachowajmy czujność i rozwagę, zwłaszcza jeśli wybieramy wypoczynek nad wodą. Pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nasz urlop będzie pasmem wspaniałych wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie