Po pomoc chętniej do sieci

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dzisiaj Dzień Bezpiecznego Internetu, doroczne wydarzenie edukacyjne, które ma przypominać o tym, że w sieci znajdują się nie tylko zasoby „jasnej strony mocy”, ale także i tej „ciemnej”. O bezpiecznym korzystaniu z zasobów sieci należy oczywiście przypominać każdego dnia, przez cały rok, bowiem korzystanie z Internetu – tak jak z każdego innego narzędzia – powinno być rozumne. A że dzieci, młodzież i dorośli spędzają w sieci wiele czasu, wiadomo z różnych badań. Bo takie życie (w sieci).

Takie czasy, że do Internetu sięgamy dziś częściej niż szukamy bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Bo łatwiej i wygodniej? Internet dostępny dziś jest w zasadzie „na wyciągnięcie telefonu” i stąd też nie można się dziwić, że młodzi ludzie spędzają tam sporo czasu. O ile tylko mają już swój telefon komórkowy, tablet czy komputer z dostępem do sieci. Dorośli zresztą też.

Przeprowadzony w 2019 r. przez Lenovo sondaż wśród ponad 15 tys. rodziców w 10 krajach przyniósł ciekawe wyniki (zob. raport „This is Life”). O ile kiedyś uczniowie po pomoc w rozwiązywaniu zadań szkolnych kierowali się do rodziców, dziś częściej już poszukują pomocy w sieci – uważa tak trzech z czterech zapytanych rodziców (przykładowe różnice między krajami: Indie 89%, Chiny 85%, Niemcy 54%).

Co więcej, 60% rodziców przyznało, że oni także sami najpierw zajrzeli do sieci, zanim pomogli swoim pociechom w rozwiązywaniu zadań domowych. Najczęściej dotyczyło to matematyki (45%), fizyki (38%), geografii (36%) i języków obcych (35%).

Z odpowiedzi rodziców wynika, że zdecydowana większość z nich (83%) wierzy, że wykorzystanie technologii pomoże ich dzieciom osiągać lepsze wyniki w nauce. 73% badanych uważa, że dzięki wykorzystaniu technologii uczniowie mogą stawać się bardziej niezależni i zdolni do rozwiązywania problemów. Choć z drugiej strony niemal tyle samo (72%) uważa, że nowoczesne technologie mogą także prowadzić do uzależnień i oddziaływać na umiejętności społeczne.

Rodzice (84%) uważają ponadto, że korzystanie z technologii na co dzień pomaga im i w życiu zawodowym i w życiu osobistym, pozwalając choćby zachować stały kontakt z rodziną.

W Dniu Bezpiecznego Internetu warto podkreślać, że faktycznie sieć stała się częścią naszego życia i warto codziennie dbać o jakość naszego bycia w wirtualnym świecie. Muszą o tym pamiętać nie tylko młodzi, ale i dorośli.

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacji, Jak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami (m.in. w radzie rodziców). Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.  

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

> Internet w edukacji - między mądrością a głupotą

> Młode smartfony - jak się żyje z internetem w kieszeni

> Bezpieczny Internet 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie