Prawdopodobnie większości rodziców kolorowe podręczniki i ćwiczenia wydadzą się doskonałymi narzędziami do edukacji ich dzieci. Ale czy sprawią, że nasze dzieci będą aktywne i twórcze? Nie liczmy na nie - nie dadzą dzieciom tyle, ile dają najróżniejsze gry, zabawy, projekty i całkiem poważne zadania-wyzwania wymyślane przez twórczych nauczycieli.
Nauczyciel ciągle poszukujący nowych metod i narzędzi dydaktycznych – to raczej rzadkość w szkołach. Ale każdy może się łatwo przestawić na taki „tryb eksploratora” edukacji. Zasoby internetu są przebogate w cenne pomoce dydaktyczne i szkoda, że tak rzadko z nich korzystamy. Zbyt łatwo uznajemy, że nawet najlepszy podręcznik, elementarz, wystarczy, aby „zrealizować program nauczania”. A gdzie nauka i doświadczanie uczenia się?
Dzieci nie mają problemu z wyborem między podręcznikiem a grą, zabawą czy mini-projektem, który rusza ich z ławek – potrafią szybko dostrzec różnice i proszą o więcej. Skąd zatem brać pomysły na ciekawe zajęcia niepodręcznikowe? Choćby z bloga Zamiast Kserówki – oto kolejna porcja inspiracji zaprezentowanych podczas konferencji INSPIR@CJE 2016 w Warszawie przez Sabinę Piłat i Monikę Walkowiak z grupy Superbelfrzy RP:
Przy okazji - blog Zamiast Kserówki przekroczył już znakomitą liczbę pół miliona wyświetleń. I wyświetla się dalej. Pojawiają się kolejne pomysły na niepodręcznikowo-kserówkową edukację. Nic tylko brać i korzystać.
***
Organizatorami konferencji INSPIR@CJE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.
Partnerem merytorycznym jest społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP.
Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.
Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).