Obraz wart tysiąca słów, czyli o prezentacji multimedialnej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjneDobry obraz wart jest tysiąca słów – to angielskie przysłowie doskonale odnosi się do sposobu, w jaki preferują dziś odbierać informacje nasze umysły. Zapamiętywanie i uczenie się staje się bardziej efektywne i trwałe, gdy zaangażujemy w ten proces obie nasze półkule – lewą odpowiedzialną za myślenie logiczne i naukowe oraz prawą – wrażliwą na obrazy, kolory, dźwięki.
 
Wizualizacja jest zjawiskiem starym jak świat (wszak obraz poprzedza literę) i okazuje się niezwykłym sprzymierzeńcem przy zdobywaniu i kreowaniu naszego zasobu wiedzy. Zwłaszcza dziś, gdy – jak wynika z wielu badań prowadzonych na świecie – zdobywamy informacje i uczymy się przede wszystkim poprzez rozumienie obrazów. Stąd – jak uważa dr Lynell Burmark z amerykańskiego stowarzyszenia Association for Supervision and Curriculum Development (ASCD), specjalistka od wizualizacji w edukacji, „podstawową sprawnością w XXI wieku będzie umiejętność rozumienia obrazów: filmów, grafik, zdjęć wszelkiego typu… nie wystarczy już tylko pisanie i czytanie. Nasi uczniowie muszą nauczyć się przetwarzać zarówno słowa, jak i obrazy. Muszą mieć zdolność poruszania się swobodnie i płynnie pomiędzy tekstem i obrazami, pomiędzy słowem pisanym i światem obrazowym.” (w: Visual Literacy: Learn to See, See to Learn - Alfabetyzm wizualny: nauczyć się widzieć - zobaczyć, aby się nauczyć).

Dobrze się prezentuje
Warto poprzeć treść, którą chcemy przekazać uczniom, obrazem. Warto także zachęcać uczniów, by wyrażali w ten sposób swoje myśli. Służą do tego narzędzia do tworzenia prezentacji multimedialnych. Jak sama nazwa wskazuje, nasze wystąpienie zawierać będzie wtedy nie tylko słowo pisane i mówione, ale także ilustracje, zdjęcia, filmy, animacje.

Narzędzi do tworzenia prezentacji mamy wiele, więc wymienimy tylko niektóre. Narzędziem przeznaczonym do tworzenia prezentacji w komputerach firmy Apple jest program Keynote, a na komputer PC Power Point w pakiecie MS Office lub bezpłatne: Impress w pakiecie Open Office oraz Google Presentations w pakiecie Google Docs, jeśli mamy połączenie z internetem. Nawet, jeśli korzystamy z nich po raz pierwszy, szybko przekonamy się, że tworzenie prezentacji jest zaskakująco łatwe. Wszystko zaczyna się od wyboru jednego z szablonów. Po wybraniu idealnej palety dla prezentacji, należy zastąpić przykładowy tekst i obiekty graficzne własnymi słowami i multimediami.

Niezwykle atrakcyjnym wizualnie programem do tworzenia prezentacji w sieci jest Prezi. Nie opiera się na typowych slajdach. Zamiast tego użytkownik zapełnia treścią rodzaj wielkiej białej planszy.  „Przepływamy” nad poszczególnymi elementami, przybliżamy i oddalamy fragmenty, aby pokazać relacje między tekstem i obrazem (możemy załadować tu filmy i zdjęcia).

Co zyskujemy?
Wyświetlając prezentację poprzez komputer i projektor, mamy pewność, że wszyscy uczniowie dobrze widzą przekazywane treści. Dodatkowo mogą oni obejrzeć je samodzielnie w domu, gdy opublikujemy prezentację w sieci. Nie trzeba dodawać, że jest o wiele bardziej przyswajalną i atrakcyjną formą komunikatu dla odbiorców doby wszechobecnych mediów.

Co warte zaznaczenia, prezentacje w obu programach mogą być edytowane i tworzone równocześnie przez wielu użytkowników. To może stanowić doskonale ćwiczenie pracy zespołowej, umiejętności technicznych, jak i komunikacyjnych. Warto zachęcać uczniów, by w ten sposób podsumowywali różnego rodzaju szkolne projekty.

Tworzenie prezentacji daje uczniom szansę na kreatywne przedstawienie poznawanych przez nich treści. Uczy selekcjonować, grupować i hierarchizować informacje, tworzyć zwięzłe notatki, komponować układy graficzno-tekstowe, dobierać ilustracje (przy okazji warto wspomnieć o respektowaniu praw autorskich i darmowych zasobach domeny publicznej, z której mogą bez ograniczeń korzystać). 

narzędzia edukacyjne
 
Dodatkowo ćwiczyć możemy od najmłodszych lat trudną sztukę przemawiania i klarownego wykładania swoich racji, pomysłów, idei. Zapewne ta umiejętność zaprocentuje w przyszłości na rynku pracy.

Z prac naszych uczniów możemy tworzyć ciekawe edukacyjne zasoby publikowane w sieci – na stronie internetowej szkoły lub na blogu nauczycielskim – tam oglądać i komentować mogą je uczniowie, rodzice, inni użytkownicy.

Pułapki prezentacji
Tworząc prezentację, należy szczegółowo ją zaplanować, aby była przejrzysta, intuicyjna w odbiorze i czytelna. Warto na początku zakomunikować temat i główne tezy, które będą w dalszej części omawiane, a zakończyć krótkim podsumowaniem całości.

Zadbajmy o wielkość czcionki dającą się odczytać nawet z ostatnich klasowych ławek oraz tak dobrane multimedia, by nie odciągały uwagi od meritum sprawy. Liczmy się z możliwościami percepcyjnymi naszych odbiorców i szanujmy czas – dobrze, by prezentacja nie miała zbyt wielu slajdów (optymalnie 20-25) i nie była przeładowana informacjami i efektami graficznymi.

Pamiętajmy, że slajd jest tylko pomocą, punktem wyjścia i inspiracją do dalszych – głównie uczniowskich – działań.


Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie