Praca domowa w zdalnym nauczaniu

fot. Pexels.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mamy w nauczaniu kłopot z pracą domową wykonywaną przez uczniów. Uczniowie i rodzice jej nie lubią, a nauczyciele mają problem z jej ocenianiem. Nauczanie zdalne jeszcze bardziej podkreśliło ten problem.

W tym wpisie przedstawię pomysł, który może zainspirować do częściowego poradzenie sobie z tym problemem, szczególnie w dobie nauczania online.

Pochodzi on z artykułu Jill Barshay, która opisuje badania profesor Neil Heffernan.

Pomysł jest prosty, polega na opracowaniu wskazówek do każdego zadania i zamieszczenie ich na stronie internetowej dostępnej dla uczniów. W nauczaniu zdalnym, gdzie uczeń nie może liczyć na bezpośrednią pomoc nauczyciela przy samodzielnym rozwiązywaniu zadań, jest to nieoceniona dla niego pomoc.

Spodobał mi się ten pomysł, gdyż jestem zwolenniczką pomagania i udzielania podpowiedzi uczniom. Nie jest łatwe skonstruowanie takiej wskazówki, która umożliwia uczniowi podążanie różnymi drogami do rozwiązania problemu i takiej, która nie daje uczniowi gotowego rozwiązania. Gdy uczyłam w gimnazjum matematyki, korzystałam z bukietów matematycznych GWO, one były świetnie skonstruowane. Uczeń otrzymywał uproszczony problem do rozwiązania, potem lekko utrudniony, a na koniec ten właściwy.

„Tworzenie sprytnej wskazówki, która zachęca ucznia do przemyślenia i wypracowania odpowiedzi, to sztuka” – twierdzi Neil Heffernan.

Pewien czas temu na Osi świata opublikowałam scenariusz lekcji online z matematyki dla liceum, prowadzący ucznia wskazówkami.

Podobny scenariusz może być niezwykle pomocny uczniom, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć czynnie w lekcji zdalnej.

Wróćmy do badań profesor Heffernan. Badano 11 000 uczniów (ponad 370 000 zadań domowych online) i okazało się, że wskazówki nauczyciela prowadziły do większej skuteczności w rozwiązywaniu zadań. 58% uczniów, którzy mieli dostęp do wskazówek nauczycieli, lepiej sobie radziło z rozwiązywaniem następnych zadań, już bez dodatkowego wsparcia. Dla porównania tylko 54% uczniów bez dostępu do wskazówek poradziło sobie skutecznie z następnymi zadaniami. Różnica nie była duża, ale była istotna statystycznie.

W artykule możecie przeczytać również o badaniach nad skutecznością wskazówek udzielanych przez różnych nauczycieli. Możecie tam też znaleźć przykłady wskazówek. Zachęcam do przeczytania. Link do oryginału: https://hechingerreport.org/proof-points-a-crowdsourcing-approach-to-homework-help/.

 

Notka o autorce: Danuta Sterna – była nauczycielka matematyki i dyrektorka szkoły, ekspertka merytoryczna w programie Szkoła Ucząca Się (SUS) (prowadzonym przez CEO i PAFW), autorka książek i publikacji dla nauczycieli, propaguje ocenianie kształtujące w polskich szkołach. Niniejszy wpis pochodzi z jej bloga w partnerskiej platformie Edunews.pl – www.osswiata.pl.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie