Edukacyjny spacer dobry na wszystko

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jesień w szkole. To jeszcze początek roku szkolnego, ale już wszystko zaczyna biec szybciej. Sprawdziany, kartkówki, zadania, testy, zaczynają dominować w kalendarzach uczniów. Może warto w tym momencie trochę zwolnić i… wybrać się na spacer? Edukacyjne wyjścia poza klasę czasami są wycieczkami na czas, z punktu a do punktu b, tak aby zaliczyć, zobaczyć jak najwięcej i zdążyć. Osobiście wolę wolniejsze tempo. Zapraszam na spacer edukacyjny w duchu SLOW.

Idea slow life od ponad dwudziestu lat krąży w kulturze i przenosi się na wszystkie dziedziny życia od jedzenia po modę. Z założenia chodzi przede wszystkim o proste bezstresowe, świadome i bliskie naturze życie w zgodzie z wyznawanymi wartościami. „Slow” to nie tylko „zwolnienie”, ale też uważność i obserwacja. „Slow” można być też w edukacji, na przykład projektując spacer lub obserwację w stylu „slow”.

Dla mnie inspiracją do takiego „powolnego spaceru” jest projekt edukacyjny „Out of Eden”, którego założeniem było i jest zachęcanie do tworzenia i przechodzenia podróży edukacyjnych nastawionych na:

  • Uważność i dogłębną obserwację, słuchanie i „widzenie” oraz refleksję własną ucznia.
  • Wzajemne poznawanie przestrzeni, wymianę kulturową, współpracę.
  • Autentyczne zainteresowanie, ciekawość i doświadczanie.

Uczniowie z całego świata odbywają takie spacery w swoich okolicach a potem, dzięki platformie edukacyjnej wymieniają się z kolegami i koleżankami z całego świata. Nawet jeśli nie mamy możliwości przystąpienia do programu „Out of Eden” warto skorzystać z bogatego źródła inspiracji i pomysłów na wykorzystanie „slow looking” (czyli uważnego oglądania) oraz „slow walking” – uważnego spacerowania. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie http://www.pz.harvard.edu/projects/out-of-eden-learn

Staram się spacerować z uważnością przy różnych okazjach. Zaczynając pracę w klasach pierwszych na przedmiocie plastyka zaproponowałam uczniom krótki, indywidualny spacer po szkole, przedstawiłam im koncepcję „dogłębnego patrzenia” z uważnością na detale, zmianę perspektywy postrzegania oraz kontekst miejsca. Chciałam, aby poznali przestrzeń, w której będą przebywać tyle godzin dziennie trochę lepiej. Sale, korytarze, schody, podwórko, zapomniany ogród, dziedziniec, resztki bruku, drzewa, kępki trawy. Poprosiłam, aby rozglądnęli się i poszukali „szkoły” – czym dla nich jest, co symbolizuje, jakie mają skojarzenia, co jest dla nich w tym słowie istotne.

Poprosiłam, aby przesłali mi jedno zdjęcie, nadali mu tytuł i opisali je odpowiadając na pozornie banalne pytania, takie jak:

  • Jakie kolory widzisz?
  • Jakie kształty widzisz?
  • Jakie linie widzisz?

Dzięki odpowiedzią dowiedziałam się jakim językiem dysponują, czy znają język sztuki, na co zwracają uwagę, w jakim wymiarze powinnam z nimi popracować nad wzbogaceniem słownictwa, umiejętnością patrzenia, jak tematy będą dla nich ważne. Dzięki tej lekcji mam sporo pomysłów na kolejne lekcje. Do zebrania refleksji i zdjęć posłużył niezawodny w tym celu Wakelet.

Oczywiście możemy zachęcić uczniów również do „zmapowania” swojej indywidualnej, osobistej przestrzeni. Polecam w tym celu ćwiczenie, dla którego inspiracją był dla mnie jeden z kroków programu „Out of Eden” (Core Learning Journey 2: The Past and the Global).

***

Moja droga do szkoły

Temat: Mapowanie lokalnej przestrzeni i naszych relacji z nią. Ćwiczenie można wykonać indywidualnie lub grupowo. Na lekcji lub w domu.

Działania:

STWÓRZ MAPĘ

Naszkicuj, namaluj mapę swojej okolicy, tak jak widzisz ją swoimi oczami (bez korzystania np. z google maps czy innych pomocy) Twórz z pamięci. Mapa nie musi być „dokładna” ani podobna do innych istniejących map. Możesz narysować mapę na papierze lub stworzyć mapę 3D np. używając materiałów np. pochodzących z recyclingu)

NAPISZ HISTORIĘ DO SWOJEJ MAPY

Twoja historia może obejmować:

  • Całą mapę lub jedno specjalne miejsce, które jest na niej przedstawione.
  • Wspomnienie lub coś, co ci się przydarzyło, gdy byłeś młodszy w jednym z miejsc na mapie.
  • Typowy dzień w Twoim życiu, w którym występują miejsca zaznaczone na mapie.
  • Opowieść o Twojej okolicy, którą usłyszałeś od kogoś innego – może to być historia, która wydarzyła się, zanim się urodziłeś.
  • Jak Twoja okolica zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat, ostatniego stulecia itp.

TWOJA REFLEKSJA

Jak zmieniła się Twoja opinia, pogląd, wyobrażenie na temat Twojej okolicy po zrobieniu mapy i napisaniu historii? Czy widzisz ją inaczej? Czy coś Cię zaciekawiło, zdziwiło?

DZIELENIE SIĘ

Pokażcie sobie wzajemne prace, udostępnijcie je sobie online, w mediach społecznościowych szkoły, klasy...

 

Notka o autorce: Izabela Wyppich jest nauczycielką przedmiotów artystycznych oraz historii w ZSO nr 1 Rudzie Śląskiej i członkinią grupy Superbelfrzy RP. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmieniony przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA. 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Danuta Sterna napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Właśnie o tym piszę, nie możemy się odwrócić od technologii, ale potrzeba bardzo dużego rozsądku i r...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie