Zapytaj sztuczną inteligencję, a prawdę Ci powie?

fot. Adobe Stock

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dezinformowanie, wkręcanie, prankowanie, trollowanie... – z tymi zjawiskami prawdopodobnie mamy do czynienia codziennie, choćby gdy przeglądamy informacje w internecie (zwłaszcza w sieciach społecznościowych). Wskazane byłoby przeprowadzać z dziećmi ćwiczenia na zajęciach szkolnych, podczas których będą uczyły się odróżniać fakty od fikcji i weryfikować uzyskane z sieci informacje. Z pomocą może nam przyjść np. sztuczna inteligencja – ale tu jako narzędzie, którego użyjemy do tego, aby „pokazała” nam, co ona wie. A zadaniem uczniów będzie zbadać, czy ona „mówi” prawdę.

Planując początek tegorocznych INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH miałem przez pewien czas zagwostkę, w jaki sposób mógłbym dołożyć coś do programu wydarzenia nie powielając innych wątków prezentowanych przez świetnych prelegentów. Z pomocą przyszła mi sztuczna inteligencja, a dokładnie ChatGPT. Nie, nie poprosiłem o napisanie mi wystąpienia :-) Chociaż pewnie można i tak już zrobić (i pewnie nikt by się nie zorientował). Wydało mi się natomiast interesującym pokazanie, że zachwyt nad takimi rozwiązaniami technologicznymi i idące za tym nieraz bezkrytyczne korzystanie z tego typu narzędzi w edukacji, mogą nieraz prowadzić nas na manowce albo wręcz ośmieszyć, jeśli zbytnio zaufamy tej „inteligencji”.

Co istotne, w zasadzie każdy nauczyciel może przeprowadzić podobne doświadczenia w dowolnym obszarze związanym z podstawą programową. A potem razem z uczniami (bez znaczenia czy to szkoła podstawowa czy średnia) – rozłożyć otrzymane informacje „na czynniki pierwsze” i sprawdzić, jak to się ma do posiadanej wiedzy naukowej (albo nawet informacji w podręczniku). Polecam takie ćwiczenia na rozwijanie kompetencji informacyjnych.

W moim wypadku wyszło to tak (proszę wybaczyć nieco długi początek z "plagami" edukacji):

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym portalu o nowoczesnej edukacji Edunews.pl (2008-) i organizatorem cyklu konferencji dla nauczycieli INSPIR@CJE (2013-). Zajmuje się zawodowo edukacją od 2002, angażując się w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Należy do społeczności Superbelfrzy RP. 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie