Czy lekcje muzyki w szkole to tylko nauka czytania i pisania nut, słuchanie muzyki, granie na flecie i instrumentach perkusyjnych oraz śpiewanie? Otóż nie! Muzyka może stymulować rozwój nie tylko umiejętności muzycznych. Lekcje muzyki mogą być relaksem nie tylko dla dzieci, ale również i dla nauczyciela.
Zajęcia muzyczne w szkole powinny pomagać uczniom w nauce innych przedmiotów, motywować ich do działań nie tylko muzycznych i dbać o ich dobrostan. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje. Muzyka budzi emocje i uczucia, działa na nasz organizm: psychosomatycznie, psychologicznie, psychomotorycznie i pedagogicznie.
Jakie działania podejmować na lekcjach muzyki aby było one wyjątkowe oraz co warto zmienić w nauczaniu muzyki aby lekcje zamienić w „Wellness”… Po co? Dlaczego? i Jak to robić? – myślę, że warto posłuchać o czym rozprawiał Piotr Kaja – nauczyciel muzyki i doradca metodyczny w zakresie muzyki w szkołach podstawowych podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2023:
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.
Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Notka o autorze: Piotr Kaja jest nauczycielem, muzykiem i kompozytorem, edukatorem/trenerem oraz wykładowcą akademickim. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji książkowych, m.in.: podręczników szkolnych, książek metodyczno-repertuarowych i śpiewników oraz licznych opracowań muzycznych i multimedialnych. Współautor podstawy programowej w zakresie edukacji muzycznej (2008).
Ostatnie komentarze
Bardzo dziękuję za cenny komentarz.
Jestem w pewnym sensie Pana "studentem" ...